“Türkiye’nin risk primi düşmüştür” diyen Bakan Şimşek’e, “Sayın Bakan, 700’e kim çıkardı”? sorusu

T24 Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bakanlığın 2024 yılı bütçesi üzerine TBMM Genel Kurulu sırasında, “Türkiye’nin risk primi 400 baz puandan daha fazla düşmüştür” sözlerine muhalefet partilerinin milletvekillerinden tepki geldi. Milletvekilleri Şimşek’e, “Türkiye’de iktidar sizdiniz de onun için o kadar yükseldi” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçe görüşmelerinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile muhalefet milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzunun sorduğu “Dünyada kaç, dünyada? Dünyada kaç risk primi?” sorusu üzerine başlayan gerginlik tartışmaya dönüştü.

Bakan Şimşek, Uzun’un sorusuna “Bakın, gelişmekte olan ülkelerin mayıs ayından beri risk primi 87 baz puan düşmüş. Türkiye’nin risk primi 400 baz puandan daha fazla düşmüştür” diyerek yanıt verdi.

Şimşek’in yanıtına İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta “Çünkü 700’dü de o yüzden yani” sözleriyle, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Bülent Kaya da, “Türkiye’de iktidar sizdiniz de onun için o kadar yükseldi” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Bakan Şimşek, sözlerine “İkincisi, borçlanma maliyetlerimiz gerilemiştir. Türkiye’nin tahvil ‘spread’leri” diye devam ederken, CHP’li Uzun, “Sayın Bakan, düşenle övünülmez! Dünyadaki risk primimiz nedir” diye sordu.

İYİP’li Usta da “Böyle bir mantık olabilir mi? O zaman bine çıkarsaydınız, belki 600 düşerdi! Allah allah, hiç yakışıyor mu Sayın Bakan” dedi.

Bunun üzerine Bakan Şimşek, “Ya arkadaşlar, size yakıştıramıyorum gerçekten!” diye cevap verdi.

Kaya’nın “Sayın Bakan, 700’e kim çıkardı” sorusunun ardından TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ “Değerli milletvekilleri… Değerli milletvekilleri” diyerek tartışmayı bitirmek için araya girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir