Yunanistan Türkiye’yi ‘Güvenli Bölge’ İlan Etti

Yunanistan Türkiye’yi ‘Güvenli Bölge’ İlan Etti

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, ülkelerine göçmen akışını durdurmak için Türkiye’yi güvenli bölge ilan etti.

Yunanistan’dan yine şaşırtıcı bir hamle geldi. Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, Türkiye’yi ‘güvenli bölge’ ilan etti. 

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, ülkelerine göçmen akışını durdurmak için Türkiye’yi güvenli bölge ilan etti. Yunanistan; Suriye, Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve Somali’den gelecek mültecilere Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ olduğunu belitti. Bu 5 ülkeden gelecek olan mültecilere sığınma hakkı verilmeyeceğini duyurdu. 

5 ÜLKEDEN GELEN GÖÇMENLERE SIĞINMA HAKKI YOK 

Yunan medyasına konuşan Mitarakis, ‘Bunun aynı zamanda insan tacirlerinin de işini bozacağını biliyoruz, Suriye, Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve Somali’den ülkemize gelecek göçmenlere sığınma hakkı vermeyeceğiz’ ifadelerini kullandı. 

‘TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ BİR ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLARAK BELİRLENMESİ ÖNEMLİ BİR ADIMDIR’

Mitarakis açıklamasının devamında, ‘Türkiye’nin güvenli bir üçüncü ülke olarak belirlenmesi, yasa dışı göç akışları ve kaçakçılık ağlarının suç faaliyetleriyle mücadelede önemli bir adımdır. Dışişleri Bakanlığı ile Göç ve İltica Bakanlığı arasındaki iş birliğinin bir ürünü olan Ortak Bakanlar Kararı, uluslararası hukuka tamamen uygundur ve bu karar Yunanistan’ı Suriye, Afganistan, Pakistan gibi ülkelerden gelen taleplere karşı koruyacaktır’ ifadeleri yer verdi.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir