Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Erdoğan ile buluşmalıyız

Son devirde Türkiye’ye yönelik tahrik edici ataklarını artıran Yunanistan, silahsız statüdeki Ege adalarını silahlandırdı.

Yaşanan bu durumun akabinde Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis evvel ABD, sonra da silahlandırılan adaları gezdi.

Miçotakis’in bu atılımı ipleri düzgünce gererken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan’ı uyardı.

Erdoğan’ın uyarısı sonrası peş peşe yapan açıklamaların geldiği Yunanistan’da Başbakan Miçotakis bir kere daha konuştu.

Miçotakis, Yunanistan devlet televizyonu ERT’e verdiği röportajda, Türkiye ile ilgiler ve başka dış siyaset hususlarına ait değerlendirmelerde bulundu.

“Erdoğan ile görüşmem âlâ bir havada geçti”

Başbakanlığı mühletince Türk-Yunan bağlarında çok sayıda dalgalanmaya şahit olduğunu söz eden Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile martta İstanbul’da yaptığı görüşme için, “Erdoğan ile görüşmem sahiden düzgün bir havada geçti. Ben de anlaştığımız üzere, gerginliği bir kenara bırakıp, iki ülke ortasındaki müspet gündeme odaklanabileceğimizi bekliyordum.” biçiminde konuştu.

“Türkiye halkı ile bir sıkıntımız olamaz”

Miçotakis, Türkiye ve Türk halkı ile kalıcı, güzel ve dostça komşuluk alakaları kurmayı dört gözle beklediğini belirterek “Türkiye ve Türkiye halkı ile bir meselemiz olamaz.” dedi.

Türkiye ile Yunanistan ortasında alanda değil, telaffuzda büyük bir gerginlik olduğuna işaret eden Miçotakis, Yunan halkının ulusal sorunlara ait sıkıntı vakitlerde kenetlenmiş olacağını savundu.

“Tekrar buluşmalıyız”

Miçotakis, Erdoğan ile tekrar görüşme ihtimaline ait “Tabiatıyla bir orta buluşacağız. Buluşmalı ve konuşmalıyız.” tabirini kullandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’na da değinen Miçotakis, “Yaşadığımız vaktin gereği, öteki devirlerin imparatorluk fantezilerinin bahis edildiği yayılmacı bir revizyonizm karşısında nasıl karşılık vereceğimizdir.” diye konuştu.

AA’nın aktardığına göre Miçotakis, Ukrayna’ya silah göndermenin Yunanistan’ın savunma gücünü olumsuz etkilemeyeceğini tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.