Telefonunuzu Kedi Gibi 4 Bacağı Üzerine Düşüren Kılıf

87 Gösterim

0   0

Telefonunuzu Kedi Gibi 4 Bacağı Üzerine Düşüren Kılıf (2 Dakikada Teknoloji)

Merhaba sevgili webtekno takipçileri. Yine yepyeni bir 2 dakika teknoloji videosuyla karşınızdayız. Bu videomuzda konuğumuz telefonu düşerken otomatik olarak açılan adeta telefonun bacağı işlevi gören bir kılıftan bahsedeceğiz.

Eskiden telefon düşürmek diye bir dert yoktu vallahi. Ama şimdilerde bilmem kaç bin TL’ler verdiğimiz için bu mesele dert oldu. İşte Almanya’da Aalen Üniversitesi’nde mühendis olan kardeşimiz Philip Frenzel, bu derdi içine dert edinmiş ve belki de bu zamana kadar gördüğümüz en işlevsel kılıfı tasarlamış, hatta icat etmiş.

Genelde telefonlarımızı korumak için cihazın estetik özelliklerinden vs vazgeçmemiş gerekiyor. Çünkü kılıf boyutları büyüyor. Frenzel’in kılıfında ise telefonun serbest düşüşe geçtiğini algılayan sensörler var. Bu sensörler, kılıfın bir sonraki adımda ne yapması gerektiğini milisaniyeler içerisinde belirleyip önlem almakla sorumlular. Frenzel, ilk etapta cihazın etrafında aniden beliren hava yastıkları hayal etti, ancak bu yeniden kullanım için uygun bir fikir değildi. Sonra da kedi gibi dört ayağı üzerine düşen gördüğünüz tasarımı hayata geçirdi.

Kılıf toplam 8 bacaktan oluşuyor diyebiliriz. 4 köşeye arkalı önlü 2’şer olmak üzere toplam 8 esnek metal bacak. Henüz prototipleri üretilen bu kılıf şimdilik sadece iPhone 6 ile birlikte görülüyor ve tabiki de örnekler 3D yazıcıyla yapılıyor.

Olay şu, başlarda hava yastığı düşünmüştü ama airbag’lerden aklınıza gelsin yeniden kullanım için bu yöntem uygun değildi. Zaten Frenzel kardeşim de bunun için bu 4 bacak teorisini geliştirmiş. Sensörler düşerken açılıyor, risk ortadan kalktığında tekrar yerine takabiliyorsunuz. Frenzel bu kılıfına AD adını vermiş. Yani “aktif koruma” tam bir mühendisin verebileceği isim. İşlevi önde :) 4 yıldır bu proje üstüne çalıyormuş.

E artık sizlere vermiş olduğumuz 2 dk sözünü tutabilmek için hızlıca buradan kaçıyorum. Sizler de arkadaşlar “lan benim aklıma gelmişti” dediğiniz ilginç icat fikirlerinizi yorum bölümüne bırakabilirsiniz. Ayrıca şurada da anket var bu ürünü telefonu ağırlaştırmak uğruna alır mıydınız?
Daha Fazla Göster
Yorumlar