Kıbrıs'ta Ziyaret Edilmesi Gereken 12 Yer \ 12 Best Places to Visit in Cyprus

12 Gösterim

0   0

1-)St. Hilarion Kalesi
Saint Hilarion Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ın sıradağları olan Beşparmak dağları üzerindeki 3 kaleden en batı kısmında yer alan kaledir. Denizden 700 metre yükseklikte oldukça sarp kayalıkların olduğu bir bölgede inşa edilmiştir. Kale ismini Kudüs’ten Kıbrıs’a göç eden ve son yıllarını burada ibadet ederek geçiren bir azizden almıştır. Bu kalenin ünlü film yapımcısı Walt Disney’i de etkilediğine inanılmaktadır ki, Pamuk prenses ve yedi cüceler çizgi filminde bu kaleyi mekân olarak seçtiği düşünülmektedir. Ayrıca Kaleye çıktığınızda eşsiz bir Girne manzarası da sizi beklemektedir.
2-)Büyük Han
Büyük Han, adadaki Osmanlı eserleri arasında en önemlisidir. 1572 yılında yapımına başlanmış 1579 yılında tamamlanmıştır. Bursa’daki Koza han örnek alınarak inşa edilmiştir. Alt kat odaları dükkan, üst kat odaları ise dinlenme odaları olarak tasarlanmıştır.
3-)Tarihi Girne Limanı
Liman artık eskisi kadar ticari amaçlar ile kullanılmasa da, turistik amaçlar için hala kullanılmaktadır, bölge halkının da sıklıkla ziyaret ettiği Girne limanı sürekli aktif olan barları ve balıkçı restoranları ile gezilmesi gereken önemli yerlerden birisidir.
4-)Kantara Kalesi
Kantara Kalesi yine St. Hilarion kalesi gibi beşparmak dağları üzerinde kurulmuştur, konum olarak en doğuda olan ve Karpaz yarım adasını kontrol edebilecek stratejik öneme sahiptir. Şehir merkezlerine uzak olsada yolu çok zevkli ve doğa manzarasına sahiptir.
5-)Girne Kalesi
Dünyanın en eski batık ticaret gemisine ev sahipliği yapan Girne kalesi aynı zamanda Girnenin önemli sembollerinden bir tanesidir. Kale farklı uygarlıklara ev sahibi olduğundan sürekli mimari değişimlere uğramıştır.
6-)Salamis Antik Kenti
Gazimağusa bölgesinde bronz çağında kurulduğu düşünülen Salamis Antik Kentinin içinde Roma dönemine ait gymnasium, forum, agora ve hamam gibi kamu yapıları bulunmaktadır.
7-)Selimiye Camisi (St. Sophia Katedrali)
Luzinyan krallarının taç giyme törenlerinin gerçekleştirildiği Selimiye camisi 1208 yılında inşaatına başlanmış 1326 yılında ibadete açılmıştır. Osmanlı döneminde binaya çift minare eklenerek katedral camiye çevirilmiştir.
8-)Dağdaki Bayrak
Lefkoşa’nın bir çok bölgesinden görülebilen Bayrak Beşparmak dağlarının güney yamacında ışıklandırılmış gündüzleri KKTC bayrağı geceleri ise sırası ile yıldız, ay-yıldız, ay yıldızlı Türk bayrağı ve son olarak KKTC bayrağına dönüşmektedir.


9-)Soli Antik Kenti
Soli, adanın Lefke kıyılarında yer alan antik kentlerinden bir tanesidir. Arap akınlarından dolayı terk edilmiştir. Antik kentin içerisinde Soli Bazilikası ve tiyatrosu ziyaretçi akınına uğramaktadır.
10-)Dağdaki Efsanevi Tank
1974 Barış harekatı sırasında Lapta muharebesinde oldukça dik ve yamaç selvili bölgesinde meydana gelen mayın patlaması sonucu infilak etmiştir. Bugün hala olduğu bölgede açık hava müzesi olarak sergilenmektedir.
11-) Lala Mustafa Paşa Camisi (St. Nicholas Katedrali)
Luzinyan döneminde inşa edilen yapı, Akdeniz coğrafyasındaki en önemli gotik yapılardan bir tanesidir. Luzinyan kralları önce Lefkoşadaki St. Sophia katedralinde Kıbrıs kralı daha sonra St. Nicholas katedralinde Kudüs kralı olarak taç giyerlerdi.
12-)St. Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi
Salamis Antik kentinin batısında yer alan manastır, Salamis kentinde ;Yahudi bir ailenin çocuğu olan ve eğitim için gittiği kudüs şehrinde Hristiyanlığı kabul eden St. Barnabas anısına inşa edilmiştir. Manastır içinde Kilise, avlu manastır odaları ve St. Barnabas’ın mezarının bulunduğu şapelden meydana gelmiştir.
Daha Fazla Göster

Yorumlar

0 Yorumlar

    Son haberler,Yeni haberler: Habersanal.com Yeni Videolar,Son Videolar: Videobilgi.net
    İNANILMAZ AMA BU VİDEODAKİ GÖRÜNTÜLER GERÇEKTEN YAŞANDI