Kendimiz Hakkında Bilmediğimiz 9 Psikolojik Gerçek

67 Gösterim

0   0

İnsanları Nasıl Daha İyi Anlarsınız. Her gün farkında olmadan bazı rastgele şeyler yaparız, ama bunların nedenini açıklamak zordur. Bilim insanlarının bunlar hakkında ne söylediğine baktığımızda, her adı konmamış kuralın basit bir açıklaması olduğunu öğrendik. Temel alışkanlıklarımızın nasıl açıklanabileceğini gelin, şimdi hep birlikte görelim.

Timestamps:
Aşina olmadığımız yerlerde araba kullanırken müziğin sesi kısar veya kapatırız. 00:30
Konuşurken ellerimizi ve kollarımızı kullanırız. 01:17
Arabamızı neredeyse bomboş bir otoparkta başka bir arabanın yanına park ederiz. 02:04
Erkekler yan pisuarı kullanmazlar. 03:18
Son pizza parçasını ya da son kurabiyeyi almayız. 04:11
Erkekler yön sormayı tercih etmezler. 05:01
İnsanlar geçsin diye kapıları açık tutarız. 05:45
Ne en pahalı ne de en ucuz şeyleri alırız. 06:29
Ayaklarımızı ilgi duyduğumuz kişiye doğru çeviririz.

Konuşurken ellerimizi ve kollarımızı kullanırız. 1:17
Bir sohbet sırasında eğer ellerimiz başka bir şeyle meşgul değilse, genellikle elimizi kolumuzu kullanmaya başlarız. Cornell Üniversitesi'nden Profesör Andrew Bass, sohbet sırasında elimizi kolumuzu kullanma içgüdümüzün, evrimimizin bir parçası olduğunu ortaya koymuştur. Bilim insanları, beyindeki sinir ağlarının elimizi kolumuzu kullanmamızı ve konuşmamızı nasıl geliştirdiğini keşfettiler ve kuşların ve insanlar dahil memelilerin kullandıkları sosyal işaretlerin, balıkların arka beyninden evrimleştiğini buldular. Bu yüzden konuşmayla el-kol hareketlerinin eşleşmesi, evrimsel bir kökene dayanır.

Arabamızı neredeyse tamamen bomboş bir otoparkta başka bir arabanın yanına park ederiz. 02:04
Bu davranış, insanların sosyal varlıklar olduğu gerçeği ile açıklanmaktadır. Uykuda olmadığımız saatlerin % 70-80'ini insanlarla bir çeşit iletişimle geçiririz. Sıklıkla kalabalıkları takip ederiz ve bu yüzden de arabamızı otomatik olarak otoparktaki diğer arabaların yanına park ederiz.

Erkekler yön sormayı tercih etmezler. 05:01
Bir TrekAce araştırmasına göre, mülakat yapılan 1000 erkeğin sadece %6'sı kayboldukları takdirde bir yabancıdan yol soracaklarını söylemiştir. Tıp doktoru Mark Goulston bunun nedenlerini şöyle açıklamaya çalışmıştır: Onun düşüncesine göre, erkekler kaybolduklarında yardım istemezler, çünkü kendilerini yetersiz, kırılgan veya aşağılanmış hissetmek istemezler. Yardım istemek, temel olarak başarısız olduğunuzu kabul etmek anlamına gelmektedir. Çoğu erkek bunu kabul etmekten hoşlanmaz.

Ne en pahalı ne de en ucuz şeyleri satın alırız. 06:29
Paramızı akla uygun şekilde harcamaya çalışırız, bu yüzden genellikle iyi fiyatla kalitenin buluştuğu ürünleri seçeriz. Bu yüzden çoğunlukla en pahalı ve en ucuz ürünleri satın almayı tercih etmeyiz. Bu davranışı makul bulmamıza rağmen, pazarlamacıların da bunun farkında olduğunu belirtmek gerekir. Bir müşteri deneyimi psikoloğu olan Liraz Margalit’e göre, pazarlamacıların işe yarayan bazı teknikleri vardır; çünkü duygular ve dürtüler müşterilerin tercihlerini etkiler. Benzer ürünleri satmak için, pazarlamacılar en pahalı ürünü daha ucuz olanının yanına bilerek yerleştirebilirler.

Summary:
- Dikkatimizi dinlemeye odakladığımız anlarda beynimizin algıladığı görsel bilginin daha az farkında oluruz.
- Sohbet sırasında elimizi-kolumuzu kullanmamıza sebep olan içgüdü, evrimimizin bir parçasıdır.
-Sosyal varlıklar olarak, çoğunluk tarafından önceden denenmiş şeyleri kullanmayı tercih ederiz.
-Beynimizde kişisel alanımızın sınırlarını belirleyen özel bir yapısı vardır. İnsanların çoğu tuvaleti başkasının onları izleyen bakışları altında kullanmak istemez.
- Çok sayıda insandan oluşan gruplarda insanlar, pizzanın son parçasını, son kurabiyeyi veya kutudaki son sakızı almazlar, çünkü kendilerini bu hakka sahipmiş gibi hissetmezler.
- Erkekler kaybolduklarında kendilerini yetersiz, kırılgan veya aşağılanmış hissetmek istemedikleri için yardım istemezler.
- Kolektif çabayı en aza indirmek üzere başkalarının geçmesi için kapıyı açık tutarız, böylece kapıyı tuttuğunuz kişi enerjisini harcamak zorunda kalmaz.
- Paramızı akla uygun şekilde harcamaya çalışırız, bu yüzden genellikle iyi fiyata sahip, kaliteli ürünleri seçeriz.
- Çıktığınız kişinin ayakları değil de vücudu size dönükse, bu onun sohbetinize ilgi duymadığı anlamına gelir.
Daha Fazla Göster
Yorumlar