Göğüslere Lahana Sarınca Bakın Neler Oluyor? Vitrin

74 Gösterim

0   0

Lahana yaprağı çok çeşitli kullanımları olan bir sebze. Lahana ile çorba, turşu, salata ve daha bir çok çeşit yemek yapabilirsiniz. Lezzetiyle bilinen lahananın sağlığa ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz?
Lahana bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp sağlığını korur. C vitamininin cilt sağlığına da büyük faydası bulunur. C vitamini kolajen adlı proteinin üretilmesi için gerekli bir vitamin türüdür. Kolajen cilde esneklik kazandırır, kemiklerin, kasların ve kan damarlarının düzgün çalışmasında büyük önem taşır.
Ayrıca lahanada bulunan sülfür de cilt güzelliği için kilit önem taşımaktadır. Sülfür, saç, tırnak ve cildi oluşturan keratinin üretilmesini sağlar. Ayrıca C vitamini ile birlikte sülfür vücudu serbest radikallerden arındırarak artrit, cilt rahatsızlıkları, romatizmaya karşı vücudu korur.
Lahana düzenli yendiğinde vücuttaki östrojenin dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede göğüs, rahim ve yumurtalık kanserinin oluşma riskini azaltır. Ayrıca lupeol, sinigrin ve sülfürofan bileşenlerini içeren lahana kanser tümörlerinin büyümesini baskılar. Bir araştırmada lahana ve diğer yeşil yapraklı bitkileri düzenli yiyen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin azaldığı ortaya çıkmıştır.
Lahananın yemek dışında da kullanımları mevcuttur. İsterseniz bu kullanım biçimlerine hep birlikte göz atalım.

Kaynakça:
(https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cabbage#section10)
(https://forkf.com/cabbage-leaves-remedy-674/)
(http://www.cuisineandhealth.com/compresses-of-cabbage-are-remedy-heres-whats-going-to-happen-if-you-put-them-on-the-chest-legs-or-neck/)

Müzik: Dog Park - Silent Partner (No Copyright Music)

UYARI: Bu bilgiler internetteki sağlık siteleri ve sağlık kitaplarından derlenmiştir. Hiçbir şekilde doktor tavsiyesinin yerine geçmez.
Daha Fazla Göster
Yorumlar