Dünya Bir Zamanlar Mor du,En Yüksek Dağ Everest Değil,Dünya Hakkında Okulda Okutulmayan 10 Gerçek! Vitrin

130 Gösterim

0   0

Kendi gezegenimiz hakkında hemen her şeyi bilirsiz sanki ve onunla ilgili hiçbir şey artık bizi şaşırtamayacak gibi. Bugün sizi şaşırtacağız, iddiaya girelim mi? Ona “Mavi gezegen” dendiğini belki de duymuşsunuzdur, ancak bilim adamlarının Dünya'nın renginin farklı olduğunu iddia ettiklerini biliyor muydunuz? Ya da Ay'ın, Dünya'nın tek uydusu olmadığından habriniz var mı?
Manyetik alan Dünya için hayati önem taşır, çünkü gezegeni güneş rüzgarlarının etkisinden korur. Gezegenimizin manyetik alanını sürekli ve istikrarlı bir şey olarak düşünüyoruz, ama gerçek şu ki o da gittikçe değişiyor. Araştırmacılar, 19. yüzyıldan beri kuzey kutbunun yaklaşık 1100 km kaydığını ve Arktika'nın kuzeybatıda doğru ilerlediğini söylüyorlar. Güney manyetik kutbu da sürekli dolaşır. Bir kaşif ve İngiliz deniz subayı olan James Ross, ilk kez 1831 yılında kuzey manyetik kutbunun merkeziniz bulmuştur. 1904'te bir kutup bölgesi kaşifi olan Norveçli Roald Amundsen, kuzey manyetik kutbunun merkezini tekrar buldu ve Ross'un keşfinden bu yana 31 mil kaydığını tespit etti.
Dünya, herkesin inandığının tersine, tam olarak yuvarlak değildir. Daha çok ezik bir küre gibi.
Yani kütlesi düzensizdir ve gezegenin farklı bölgelerinde yerçekimi “azalmasına” neden olan çeşitli yerlerde farklıdır.
Bazı bilim adamları, gezegenimizin Aya benzer ek bir doğal uyduya sahip olduğuna inanıyor. Araştırmalarına göre, yaklaşık 112 kilometre çapında, daha küçük bir gök cismi, ikinci bir ay gibi Dünya yörüngesinde geziyordu. Büyük ihtimalle daha sonra Ay'a düştü. Bilim adamları, ayrıca bir gün Dünya'nın başka bir uydu edineceği olasılığını da reddetmiyorlar.
Yaşadığımız gezegende tüm değerli metaller çıkarılabilseydi, bu miktar gezegenin tüm yüzeyini 2 metrelik altın tabakasıyla kaplamak yeterdi. Ve eğer herkese eşit dağıtılırsa, Dünya sakinlerinin her birinin payına bu hazineden 4 kilogram düşerdi!
Yerin altındaki magma, göl sularına karbondioksit yayar. Bu karbondioksit, göllerin dibinde kalın bir tabaka oluşturacak şekilde birikir. Oluşan yüksek basınç sonucu patlama meydana gelir.
Müzik:
https://www.youtube.com/audiolibrary/music
Timestamps:
Ay, muhtemelen Dünyadan kopmuş bir parça. 0:40
Dünyanın manyetik alanı yer değiştiriyor. 1:21
Gezegenin heryerinde yer çekimi kuvveti aynı değil. 2:53
Eskiden Dünya’nın ikinci bir uydusu daha vardı ve tekrar oluşabilir. 4:09
Ay’da da deprem olur. 5:13
Gezegenimiz altınla kaplı. 5:54
Yeryüzü eskiden mor renkteydi. 6:39
Gezegenimizdeki en yüksek dağ, bildiğiniz bir dağ değil aslında. 7:18
Yeryüzünde patlayan göller vardır. 8:22
Yeryüzü, dünyada görülen en büyük ve korkunç yanardağ patlamasını yaşadı. 9:15
Summary:
- Yaklaşık 4 milyar yıl önce, Dünya henüz bir bebekken, Mars büyüklüğünde bir göktaşı olan Theia gezegenimize çarpar. Bunun sonucunda, Dünya'dan devasa bir parça kopar ve zamanla uydumuz Ay’a dönüşür.
- Araştırmacılar, 19. yüzyıldan beri kuzey kutbunun yaklaşık 1100 km kaydığını ve Kanada Arktikası boyunca kuzeybatıya doğru ilerlediğini söylüyorlar.
- Yer çekiminin böyle anormalliklerinden biri, çekim kuvvetinin dünyada en zayıf olduğu Kanada'nın Hudson Körfezi'nde bulunur. 2007
- Bilim insanları, ayrıca bir gün Dünya'nın başka bir uydu edineceği olasılığını da reddetmiyorlar.
-Depremler Ay'ın merkezine daha yakın ve daha derinde olurlar.
-Yaşadığımız gezegende ve denizlerde yaklaşık 20 milyon ton altın bulunur!
-Maryland Üniversitesi'nden mikropları araştıran genetikçi Dr. Shil DasSarma, gezegenimizin bir zamanlar mor olduğu varsayımını öne sürmektedir.
-Okyanus tabanındaki en alt noktasından zirvesine kadar ölçülürse, Mauna Kea toplamda 10 000 metre yüksekliğinde çıkar ve teknik olarak, gezegenimizdeki en yüksek dağ statüsüne kavuşur.
-Nyos, Monoun ve Kivu, volkanik toprak üzerinde bulunan krater gölleridir.
- En güçlü patlama, 1815 Nisan'ında gerçekleşti. Patlamanın merkezi, Endonezya'daki Tambora Dağı idi. Bu patlama, Yanardağ Patlama Endeksi'nde 7 (veya “süper-devasa”) olarak sınıflandırıldı.

_______________________________________________________________

Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Daha Fazla Göster
Yorumlar