Bu Basit İpuçları 5 Kritik Afet Durumunda Hayat Kurtarabilir Vitrin

105 Gösterim

0   0

Doğal Afetlerde Nasıl Hayatta Kalınır? Dünyada hiç kimse doğal afetlere karşı % 100 güvende değildir ve kendinizi kritik bir durumda bulmanız durumunda hayatınızı nasıl kurtarmak için tam olarak ne yapacağınızı ve başkalarına nasıl yardım edeceğinizi bilmelisiniz. Hayatta kalmanıza ve etrafınızdakilere yardımcı olmanıza olanak tanıyacak doğru eyleme dikkat edin. Kritik durumlarda ne yapılması ve yapılmaması gerektiğiyle ilgili bazı öneriler burada.
Depremde nasıl hayatta kalınır 2:11
Eğer bir deprem sizi kapalı alanda yakalarsa, yere çökün ve çevrenizdeki sağlam ve güçlü olan herhangi bir şeyi kullanın: Bunlar bir sıra, yatak ya da altına gireceğiniz bir masa olabilir. Yakınınızda bu tip bir şey yoksa binanın iç köşelerinden birinde yere çömelin. Kafanızı kollarınızla koruyun. Dışarıya çıkmayın. Binanın içinde daha güvende olursunuz. Kapı kasalarının altına saklanmayın. Çünkü hiç güvenli değildir. Sarsıntı durana kadar içeride kalın. Dış mekândaysanız, binalardan, elektrik/su/doğalgaz kablolarından, sokak lambalarından ve düşebilecek diğer nesnelerden uzak durun. Araba kullanıyorsanız aracı hemen durdurun, ama dışarı çıkmayın. Enkaz altında sıkışıp kalırsanız, paniğe kapılmayın ve kendi başınıza kurtulmaya çalışmayın. Yardım için bekleyin.
Hortumda nasıl hayatta kalınır 5:28
Hortum vurduğunda kapalı alandaysanız ne yapıyorsanız hemen bırakın. Bir sığınak bulun. Bir yeraltı sığınağına ulaşamıyorsanız, bodrum katına inin. Eğer yeraltına giremezseniz, penceresiz bir oda bulun. Evin orta kısmına en yakın ve mümkün olan en alt katta olmalıdır. Nerede olursanız olun, yüzüstü yere yatın ya da çömelin. Kafanızı kollarınızla koruyun.
Tsunamide nasıl hayatta kalabilirsiniz 7:34
Tsunami durumunda yapmanız gereken ilk şey, kıyıdan olabildiğince uzaklaşmaktır. Yüksek bir yer bulun. Deniz seviyesinden 30 metre kadar yükseğe çıkabilirseniz en iyisi budur. Tsunamilerden etkilenebilecek bir bölgede yaşıyorsanız, bir tahliye planı yapın. Bu, kritik bir durumda size çok yardımcı olacaktır.
Kasırgada nasıl hayatta kalabilirsiniz 8:20
Yaklaşan bir kasırga hakkında duyuru yapıldığında, yetkililerin talimatlarına uyun. Kasırga yaklaştığında, cam, kapı ve pencerelerden uzak durun. Sebep ne olursa olsun, dışarı çıkmayın. Kasırganın geçtiğini düşünseniz bile, yetkililer binaları terk etmenin güvenli olduğunu söyleyene kadar içeride kalın. Kasırga geçtikten sonra dahi musluktan su içmeyin. Suya bakteri bulaşmış olabilir.

Timestamps:
Sualtı akıntıları 0:52
Deprem 2:11
Hortum 5:28
Tsunami 7:34
Kasırga 8:20

Özet:
-Öncelikli amacınız suların sakin olduğu tarafa geri dönmektir. Bir sualtı akıntısına karşı yüzmeyi denememelisiniz. Sakinleşmeye çalışın ve durumun kontrolünüz altında olduğuna kendinizi inandırın.
-Eğer içerideyseniz, yere atlayıp üzerinizi örtecek bir şey bulun. Pencerelerden, cam eşyalardan, dış duvarlardan ve kapılardan uzak durun. Deprem sizi dışarıdayken yakalarsa, binalardan, elektrik kablolarından, sokak lambalarından ve diğer düşebilecek şeylerden uzak durun.
-Bir hortuma maruz kaldığınızda, hemen sığınacak bir yer bulun. Yeraltına inemezsiniz, penceresiz bir oda bulun. Kasırga uyarısı duyduğunuzda araba kullanıyorsanız, en yakın binaya olabildiğince çabuk ulaşmaya çalışın.
- Tsunami durumunda, kıyıdan mümkün olduğu kadar uzaklaşın. Yüksek bir yer bulun. Tsunamiden korunmak için yüksek katlı binalara girmeyin ve ağaçlara tırmanmayın.
- Bir kasırga uyarısı duyar duymaz, evinizdeki (küvetler dahil) tüm kapları suyla doldurun. Kasırga yaklaştığında, cam kapılardan ve pencerelerden uzak durun.
Daha Fazla Göster
Yorumlar