Bilim, Yaşınıza Göre Uykuya Ne Kadar İhtiyacınız Olduğunu Açıklıyor

51 Gösterim

0   0

Yaşınıza Göre Ne Kadar Uyku Yeterlidir? İnsanlar genellikle 7–8 saatlik uykunun yeterli olduğunu düşünür, ancak bu her zaman böyle değildir. Aslında, iyi bir uykunun keyfini çıkarmak için kaç saat uyumanız gerektiği ve buna göre sağlıklı kalmanız yaşınıza bağlıdır. Enerjinizi en iyi şekilde geri kazanmak ve bunu muhafaza etmek için bu basit kuralları takip edin.

Yeterince uyuyamazsanız ne olur? 1:09
Eğer kendinizi sürekli uykulu hissediyorsanız, kolayca sinirleniyorsanız, gün içinde kendinizi çok yorgun hissediyorsanız veya sık sık esniyorsanız, büyük olasılıkla uykusuzluk çekiyorsunuz demektir. Yeterince uyumamak şu rahatsızlıkların ve hastalıkların ortaya çıkma riskini artırır: aşırı yorgunluk, depresyon, hormonal fonksiyonlarda değişiklikle , kardiyovasküler hastalıklar, görme bozukluğu ve diyabet.

Yaşınıza göre ne kadar uyku gerekir 3:44
Bilim insanları, yaş ile kişinin iyi bir gece uykusu çekmesi için gereken süre arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
0–3 aylık yeni doğmuş bebekler günde yaklaşık 14–17 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. 2 yaşında yürümeye başlayan çocuklar, her gün en az 11-14 saat uyumalıdır. 6-13 yaş arası çocuklar, yetişkinlerden daha fazla yani 9–11 saat uyumaya ihtiyaç duyarlar. 18-25 yaş arası genç yetişkinler her gün sadece 7–9 saat uykuyla yetinebilirler. Aynısı 26 ila 64 yaş arasındaki yetişkinler için söylenebilir. 65 yaşından büyükler ise daha az, günde 7-8 saat uyurlar.
Herkesin bireysel ihtiyaçlarına göre bu rakamlar değişebilir. Hastaların, stresli olanların ya da tam tersine, aşırı derecede aktif olanların vücutlarını yeniden şarj etmek için daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır.

Her gün kendinizi yenilenmiş hissetmek için ne kadar uyku yeterlidir 5:36

Her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın. Sabit bir program, vücut saatinizi düzenler. Aşırı yemek yemeyin, yatmadan önce uyarıcı gazlı içecekler içmeyin ve sigara ve alkolden kaçının. Yatak odanızda rahat ve konforlu bir atmosfer yaratın. Odadaki sıcaklık 24ºC'den yüksek olmamalıdır. Yatmadan önce temiz havada kısa bir yürüyüş yapmak, daha çabuk uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Yatmadan önce telefon, tablet gibi cihazları kullanmayın ve elektrikli cihazları gece kapatın. Kendinizi yorgun hissetmiyorsanız bile, her gün aynı saatte yatağa gitmeniz gerekir. Şanslıysanız, kısa bir süre sonra zaten uyuyakalırsınız.


Timestamps:
Uyku yetersizliği 1:09
Yaş ve uyku 3:44
Nasıl iyi uyunur 5:36

Summary:
- Uykudan yoksun bir hayat tarzı, ileriki yaşamınızda uyku süresinin kalitesini olumsuz olarak etkiler. Yeterince uyumamak bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Duygusal durumunuz da yeterince uyumamanızdan etkilenebilir.
- Bilim adamları, bir insanın iyi bir gece uykusu çekmesi için gereken süre ile yaşı arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymuşlardır. İnsanlar yaşlandıkça enerjilerini geri kazanmaları için ihtiyaç duydukları uyku süresi de o kadar azalır.
-Her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın. Geceleri çok yemek yemeyin ya da gazlı içecekler içmeyin. Rahat bir yatak ve kaliteli bir çarşaf takımı seçin. Yatmadan önce elektronik aletler kullanmayın ve elektrikli cihazları gece kapatın. Uykuyla ilgili problemleriniz varsa, şekerleme yapmaktan kaçının.
Daha Fazla Göster

Yorumlar

0 Yorumlar

    Son haberler,Yeni haberler: Habersanal.com Yeni Videolar,Son Videolar: Videobilgi.net
    İNANILMAZ AMA BU VİDEODAKİ GÖRÜNTÜLER GERÇEKTEN YAŞANDI