Başkanlık seçimi ile ilgili 5 unutulmaz olay

88 Gösterim

0   0

Muharrem İnce'nin mitinglerinden, Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık koltuğuna oturmasına; 'Başkanlık seçimi ile ilgili 5 unutulmaz olay'

Bugünkü listemizde 24 Haziran 2018'de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimi ile ilgili beş unutulmaz olaya bakacağız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk başkan olarak seçilmesinden, Muharrem İnce'nin mitinglerine; medyanın tavrından, Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna birçok önem arz eden özne ve unsurlar vardı.

Hadi onları sıralamaya başlayalım!

5- Medyanın tutumu

Son yıllarda medya iyiden iyiye yandaş bir tutum içine girdi. AK Parti'nin propagandasını yapmaktan geri kalmayan TRT, A Haber, 24, ATV gibi kanallara seçim kararından önce Demirören Grubu'na satılan Kanal D, Cnn Türk gibi televizyonlar ve büyük gazeteler de katılınca güvensiz bir medya ortamı oluştu. Özellikle muhalif parti ve liderlere bu kanal ve gazetelerin yer vermemesi, verdiğinde de bunu çok olumsuz havada yapmaları çok tepki çekti. TRT gibi tarafsız bir kurum olması gereken devlet televizyonu Muharrem İnce tarafından çok eleştirildi. Seçimin ertesi günü açıklama yapan İnce, TRT'yi salon dışına çıkarttı.

4- Tayyip Erdoğan'ın zenginlik kıstasları

Seçim döneminde Recep Tayyip Erdoğan'ın zaman zaman sinirlendiğini zaman zaman enteresan vaatler verdiğini gördük. Ancak hiçbir zaman Erdoğan bu kadar seçmeni umursamaz olmamıştı. Bazen mitinglerde bazen de katıldığı yayınlarda isyan eden vatandaşa ilginç cevaplar verdi cumhurbaşkanı. Mesela bir radyo programında halkın veryansın ettiği ses kayıtlarını dinleyip 'Teessüf ediyorum' demiş ve eklemişti: Artık her evde fırın var.

3- Kıraathane vaadi
Vaatler seçimlerin olmazsa olmazıdır. Söz konusu vadetmek olunca siyasiler meydanlara sığmamışlardır. Mesela Besim Tibuk'un ne varsa satacağız demesini kimse unutmaz. Ya da Cem Uzan'ın mazot 1 lira olacak vaadini. Ancak kimse Tayyip Erdoğan'ın vaatleri gibisini görmedi. Özellikle Kıraathane vaadini. Bu vaadi özellikle İnce ve Akşener çok eleştirdi. Kamuoyu da iş ile ilgili bir vaat beklerken, çay, kahve ve kekin bedava olacağını öğrendiği kıraathane fikrine şaşırdı.

2- Muharrem İnce'nin performansı

CHP tarafından 4 Mayıs'ta cumhurbaşkanı adayı olarak tanıtılan Muharrem İnce, inanılmaz bir miting maratonuna girdi. 107 miting yapan, bazı günlerde 3 ya da 4 farklı ilde konuşan İnce'nin gittiği tüm meydanlar dolup taştı. Vaatleri, performansı, video gösterimleri, verdiği cevaplar ve daha önce dile getirilmemiş birçok şeyi kendine has üslubuyla dile getiren İnce büyük destek gördü. Özellikle seçim öncesi son üç günde yaptığı mitinglerde İzmir'de 3, Ankara'da 2 ve İstanbul'da 5 milyon kişiye ulaşarak bir rekor kırdı.

1- Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni zaferi
Seçimler Türkiye'de sıklıkla yapılan ve sonunda Recep Tayyip Erdoğan'ın kazandığı bir olaydır. Evet bir seçimi daha geride bıraktık ve Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52'lik bir oy alarak tekrar kazandı. Bu kez başkanlık seçimi ve yeni sistem olduğu için kazandığı en büyük zaferdi diyebiliriz. Kamuoyundaki algı Erdoğan'ın ilk turda kazanamayacağı, ikinci turda ise oy deposunun kalmayacağı yönündeydi ancak deneyimli politikacı yine kazanarak muhalifleri boş umutlarla evine gönderdi.

Sizce bu seçim döneminin unutulmaz olayı hangisiydi?
Daha Fazla Göster
Yorumlar