Unutkanlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Unutkanlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsan hafızası karmaşık ve harikulade bir yapıya sahiptir. Ancak zamanla deforme olabilir. Peki unutkanlık nasıl geçer? Unutkanlık neden olur? Unutkanlığın tedavisi gibi en çok merak edilenleri araştırdık.

İnsan hafızası muhteşem bir yapıya sahiptir. En eski anıları bile hem saklayacak hem de hatırlayacak şekilde yaratılmıştır. Zaman zaman bu yapıda birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Peki unutkanlık nasıl geçer? Unutkanlık neden olur? Unutkanlığın tedavisi nasıl olur? Unutkanlık için okunacak dua gibi tüm merak edilen cevapları sizin için haberimizde topladık. Gelin detaylara beraber bakalım.

KORKUTAN HASTALIK UNUTKANLIK NEDİR?

Unutkanlık, insan zihninde meydana gelen ve temel işlevlerin bozulmasına neden olunması, bazı bilgilerin hatırlanmaması halidir. Birçok neden unutkanlığa neden olabilir. Bunların başında psikolojik travmalar yer alır. Bu tür durumlar beyin fonksiyonlarında hasara neden olur ve ilerleyen zamanlar bu durum unutkanlık olarak kendini göstermeye başlar. Daha da ilerledikçe günlük yaşam konforunu olumsuz etkiler, tedavi edilmediği durumlarda ise ciddi sonuçlar gösterebilir. 

UNUTKANLIK NEDEN OLUR?

Unutkanlığın başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

-D ve B12 vitaminin eksik olması

-Son derece düzensiz bir biçimde beslenmek

-Baş travmaları

-Parkinson hastalığı

-Depresyon, stres, kaygı bozukluğu gibi birçok farklı unutkanlık nedenleri söz konusudur.

-Unutkanlık durumuna iyi gelen çok sayıda doğal besin var. Bunların tüketilmesi sayesinde problemin ortadan kalkması mümkündür.

UNUTKANLIK NASIL GEÇER?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi unutkanlığı etkiyen birçok neden vardır. Günümüzde ise en yaygın olarak unutkanlığa sebep olan şeyleri sizlere sıraladık. Unutkanlık tedavisi için başlıca bu maddeleri yaşantınızda düzenlemeniz gerekiyor. Düzenli bir yaşam şekline geçmeli, sağlıklı beslenmeli, spor yaparak vücudu ve beyni aktif tutmalı ve en önemlisi duygusal olarak ruhu beslemeli ve hafızayı korumalısınız. 

UNUTKANLIK İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELER?

Unutkanlık neden olur ne iyi gelir: Elma sen sevilen meyvelerin içinde yer alır. Antioksidan özelliği vardır. Unutkanlık gibi son derece rahatsız edici durumlara karşı birebirdir. Gerek suyunu gerekse bizzat kendisini tüketebilirsiniz.

Unutkanlık sorununu çözmek için ıspanak tüketimi her daim tavsiye edilir. Bunun içinde çok bolca folik asit yer alır. Bunun en dikkat çeken özelliği insan hafızası üzerinde olumlu etki oluşturmasıdır. Yani onun daha iyi hale gelmesini sağlar. Bundan dolayı tüketilmesinde her daim fayda vardır.

Unutkanlığa karşı tüketilmesi gereken bir diğer ürün ise domatestir. Birçok kişinin domatesin böyle bir özelliğe sahip olduğundan haberi yoktur. İçinde likopen bileşeni vardır. Özellikle hücrelerin tahrip olmasının ve zarar görmesinin önüne böylelikle geçmiş olur.

Bitter çikolata da unutkanlık yaşayanlar için en iyi çözüm yollarının başında geliyor. Bunun nedeni ise içeriğinde bulunan kafein. Çünkü bu maddenin en dikkat çekici yanı konsantrasyonu iyi bir biçimde sağlamasıdır. Fakat bunun yoğun bir biçimde tüketilmesinin zararlı olduğunu hemen ifade etmek lazım. Yeteri kadar almak gerekiyor.

unutkanlık nasıl geçer

Nar suyu ile unutkanlık problemine bir an önce son vermek mümkündür. Beyinde yer alan hücreleri çok iyi bir biçimde korur. Bundan dolayı çok düzenli bir biçimde tüketilmesi her daim tavsiye edilir.

Kuru yemişlerin içinde çok bolca E vitamini bulur. Bunun yanı sıra Omega 3 açısından da çok zengindir. Bundan dolayı tüketilmesi durumunda hafızanın daha iyi bir hale gelmesi mümkündür. Özellikle susam, keten tohumu, yer fıstığı, badem, kaju, ceviz ve fındık gibi ürünleri yemek gerekiyor.

Unutkanlık neden olur ne iyi gelir: Unutkanlık gibi hem ciddi hem de kişiyi zorda bırakacak olan bu sorunun çözümü için daha farklı yollar da vardır. Yeşil çay içmek bunlardan birisidir. Yaban mersini tüketmek her zaman büyük bir fayda sağlar. Son olarak kepekli tahılları da öneriyoruz.

UNUTKANLIK İÇİN OKUNACAK DUA

Unutkanlık tedavisi için tüm tıbbi önerileri uyguladıktan sonra kendinizi manevi olarak ta bu süreçte tedavi edebilirsiniz. Nasıl mı? Unutkanlığa iyi gelen duaları okuyabilir, kendiniz manevi olarak da destekleyebilirsiniz. Unutkanlık için okunacak dua şu şekilde;

Fe Fehhemnehe Süleymene ve küllen eteyne hukmev-ve ilmev-ve sek(k)hharna mea Davudel cibele yusebbihne ve’t-tayra ve küne failin. Allahümme zidni ilmen.

Unutkanlık Duasının Anlamı

Biz Allah’ın vermiş olduğu hükmü vakit kaybetmeden Süleyman’a bildirmiştir. Zaten her birine ilim ve hüküm vermiştir. Davud ile birlikte tesbih etsinler diye kuşları ve dağları buyruk altına aldık. Tüm bunları yapan bizdik. Allah’ın sen benim ilmimi arttır.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir