Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

2 haftalık kademeli normalleşme bitti. Yeni kararlar açıklandı. Üniversiteler açılıyor mu?

Türkiye, koronavirüsle mücadele kapsamında aldığı yasak kararlarını gevşetmeye başladı. Son yapılan kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan yeni kararları açıkladı. Peki, üniversiteler ne zaman açılıyor? Yüz yüze eğitim başlıyor mu?

Koronavirüsle mücadele kapsamında üniversiteler uzun süredir çevrimiçi (online) eğitime geçmişlerdi. Üniversite öğrencileri derslerini çevrimiçi ortamda görüyorlardı. Vaka sayılarının düşmesiyle, alınan tedbirler esnetildi.

Aşılama çalışmalarına hız veren Türkiye, 1 Haziran itibariyle 50 yaş üstü vatandaşları aşılamaya başlıyor. YÖK, akademisyenlerin ve öğrencilerin Eylül ayına kadar aşılanmasını talep etmişti.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Eğitim- Öğretim döneminin bitmesine az kaldı. Bahar dönemi final sınavları başladı. Aşılamaya henüz başlanmaması da eklenince, okullarda henüz yüz yüze eğitime geçilmeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan : “Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibariyle başlayacaktır.” açıklamasını yaptı.

Üniversitelerin açıklanan akademik takvime göre 13 Eylül’de kapılarını açmaları bekleniyor. Sağlık Bakanlığı eğer aşılamada öğrencileri ve akademisyenleri öncelikli gruba dâhil ederse eylülde yüz yüze eğitime geçilecek.

Bu bahar dönemi final sınavlarına öğrenciler çevrimiçi olarak katılmaya devam edecekler.

İLOKULLARDA YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLADI

İlkokullarda ise yüz yüze eğitim başladı. Bugün itibariyle yüz yüze eğitim haftada iki gün uygulanacak. Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde ise yüz yüze eğitim haftanın 5 günü, tam zamanlı olarak yürütülecek.

Yüz yüze eğitim ortaokul ve liselerde ise haftada 2 gün olacak şekilde 7 Haziran Pazartesi günü başlatılacak. Okullardaki yüz yüze eğitime katılım zorunlu olmayacak.

ÖĞRENCİLER NE ZAMAN KARNE ALACAK?

2020-2021 eğitim öğretim yılı karnelerini öğrenciler, 18 Haziran’da alabilecekler. İsteyen öğrenciler için telafi eğitimleri yapılacak. Bu telafi eğitimleri 2 Temmuz’a kadar sürecek.

YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Yeni alınan tedbirlerle beraber sokağa çıkma yasağı hafta-içi ve cumartesi günleri akşam 22.00’dan sabah 05.00’a alındı. Pazar günleri için ise sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Restoran, lokanta, kafe gibi yeme-içme yerleri ise Pazar günü hariç diğer günler 7 ile akşam 21 arasında çalışmaya başlıyorlar, masada servis verebilecekler. Yeni normalleşme kararlarına göre spor salonları, yüzme havuzları da 7 ile 21 arasında hizmet verebilecekler. 

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir