Üç ayaklı müdahale planı: Yunanistan’ın yeni maksadı Alparslan

Atina idaresi, Ege’de tırmandırdığı provokatif faaliyetlerini, Alparslan sondaj gemisini amaç alarak Doğu Akdeniz’e genişletmeyi planlıyor.

Yunan Ta Nea gazetesi, Alparslan sondaj gemisinin faaliyetlerine nazaran Doğu Akdeniz’de askeri ve siyasi adımlar atmaya hazırlanıldığını öne sürdü. Yunanistan’ın, Alparslan’a müdahale etmeyi ve milletlerarası doruklarda tansiyonu tırmandırmayı planladığı kaydedildi.

DÖRT SENARYO ÇALIŞTILAR

Yunan Savunma Bakanlığı’nın, Alparslan’ın Doğu Akdeniz’de mümkün sondaj planlarına ait dört senaryo çalıştığı belirtildi. Birinci senaryoda; sondaj faaliyetlerinin Türk kıyılarına yakın bölgede gerçekleşmesi ele alındı. İkinci senaryoda, Türkiye’nin Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinde sondaj faaliyetinde bulunması. Üçüncü senaryo, Alparslan’ın Atina ile Kahire ortasında imzalanan münhasır ekonomik bölge mutabakatıyla belirlenen sonda faaliyet göstermesi. Dördüncü ve Atina tarafından en istenmeyen senaryo ise; Türkiye-Libya deniz yetki sonları mutabakatı çerçevesinde Girit’in güneyinde Alparslan’ın sondaj faaliyeti gerçekleştirmesi olarak belirlendi.

ALPARSLAN’A ÜÇ AYAKLI MÜDAHALE PLANI

Miçotakis idaresinin bu dört senaryoya nazaran çeşitli müdahale hazırlıklarını gündeme aldığı kaydedildi. Buna nazaran ABD’den alınan “Mark V” hücumbotları müdahale hedefiyle hazır tutulacak. Yunanistan geçen yıl ABD’den 4 tane kullanılmış “Mark V” hücumbotu almış ve bunları modernize etmişti. Yeniden, Atina tersanelerinde üretilen ve deniz denemeleri tamamlanan, özel kuvvetler operasyonu için tasarlanmış bir geminin de Alparslan’a karşı hazır tutulacağı haberde belirtildi. Ayrıyeten Yunan ordusunun insansız hava araçları (İHA) ve elektronik harp sistemlerini de müdahale maksadıyla test ettiği kaydedildi.

KAYNAK: TA NEA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.