Türkler Bitcoin’den 300 Milyon Dolar Kazandı

Türkler Bitcoin'den 300 Milyon Dolar Kazandı

Türkiye, Bitcoin işlemlerinden 300 milyon dolar kâr elde ederek dünyada en fazla kâr elde eden ülkeler arasına girdi.

Bitcoin Türkiye’deki popülerliğini artırmaya devam ederken, Türkler de Bitcoin’e olan bağlılığını artırıyor.

Chainanalysis’in Bitcoin üzerine yaptığı çalışmaya göre, 2020 yılında Bitcoin’den en fazla kâr elde eden ülke 4,1 milyar dolar ile ABD oldu. Türkiye ise Bitcoin’den 300 milyon dolar kâr elde ederek 16. Sırada yer aldı.

ABD’den sonra en fazla kâr elde eden Çin, 1,1 milyar dolarlık rakamla ikinci sıraya yerleşti. Çin, en fazla transfer hacmine sahip ülke olmasına rağmen, kar amaçlı satış yaparak gelir elde eden ABD’nin arkasında kaldı. Üçüncü sırada da 900 milyon dolar ile Japonya yer alıyor.

TÜRKİYE MİLLİ GELİRDE DE ÜST SIRALARDA

Geleneksek ekonomik göstergelere göre sıralamada çok gerilerde yer alan bazı ülkeler Bitcoin’den elde ettikleri kazançlar bazında değerlendirildiği zaman yüksek sıralarda yer alıyor.

Vietnam 262 milyar dolar ile dünyada 53’üncü en büyük ekonomi konumunda, Bitcoin’den elde edilen 351 milyon dolarlık kar ile 13’üncü sırada bulunuyor.

Çek Cumhuriyeti ekonomik olarak 251 milyar dolar ile 54’üncü sırada, Bitcoin’den elde edilen kâr sıralaması listesine de 281 milyon dolar ile 18’inci olarak giriyor.

Türkiye ise 761 milyar dolarlık milli geliriyle 25’inci sırada bulunurken Bitcoin’den elde edilen kâr sıralamasında 300 milyon dolar ile 16’ncı sırada yer alıyor.

HESAPLAMALAR NASIL YAPILIYOR?

Chainanalysis Bitcoin’den elde edilen kârları hesaplamak için Borsalardaki on-chain kripto para akışlarının belirli zamanlardaki alış ve satış fiyatlarını belirliyor. Daha sonra hesaplanan kazanç ya da zararı ülkelerden gelen trafiğe göre dağıtılıyor ve Küresel Kripto Para Benimseme Endeksi’ni oluşturuyorlar.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir