Türk Uyuşturucu Kaçakçısı Farkında Olmadan FBI’ya…

Türk Uyuşturucu Kaçakçısı Farkında Olmadan FBI'ya...

FBI’ın mesajlaşma uygulamasını dünyadaki tüm suç şebekelerine farkında olmadan öneren Türk uyuşturucu kaçakçısı, dev operasyona katkı sağladı.

Dünya çapında 800’den fazla suçlu, tuzağa düşerek FBI’ın kendi mesajlaşma uygulamasını kullanmasından sonra tutuklandı. FBI ve Avustralya’nın ortak bir şekilde gerçekleştirdiği operasyon tarihinin en başarılı operasyonlarından biri olarak kaydedildi.

FBI’IN TUZAĞINA DÜŞTÜLER 

Suç şebekelerinin arasına sızan gizli FBI ajanları tarafından belli suçlulara önerilen ANOM uygulaması yüklü olan telefonlar, suçlular içinde devamlı bir şekilde birbirlerine önerilerek kullanımı arttı. Buna bağlı olarak emniyet güçleri bu kişilerin uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve hatta cinayet planlarını uzun süre an be an izledi. 

Belirlenen kişilerin içinde mafya ile bağlantısı olan uyuşturucu çeteleri ağırlıkta bulunuyor. Devasa çaptaki operasyonda çok sayıda silah ve uyuşturucu ele geçirildi. Avustralya Başbakanı Scott Morrison ‘Organize suça büyük bir darbe vuruldu’ derken Europol ise ‘Şifreli iletişime karşı yapılmış tarihin en büyük emniyet operasyonu’ betimlemesini yaptı. Suçluların FBI tarafından yöntildiğinin farkına varmadan kullandıkları uygulama ANOM adlı şirket tarafından geliştirildi. 

BİLMEDEN TÜM SUÇLULAR BİRBİRİNE TAVSİYE ETTİ 

Söz konusu uygulamanın yüklü olduğu birkaç telefon, gizli çalışan FBI ajanları tarafından yeraltı dünyasından belirli isimlere verildi. Bu cihazlar önce tanınmış ve önemli suçlular tarafından kullanılmaya başlandı ve bu durum diğer suçlulara aynı platformu kullanmak için güven telkin etti. Özellikle Hakan Ayık isimli Türk asıllı firari uyuşturucu kaçakçısı, ne yaptığını bilmeden bütün suç şebekesine ve bağlantılı olduğu kişilere iletişim kurmaları için bu uygulamayı tavsiye etti. Kişilerin iletişim kurmak için aynı uygulamayı kullanmasının gerekmesi ise FBI’ın mesaj uygulamasının suçlular arasında yayılmasını hızlandırdı. 

SUÇLULAR BU UYGULAMANIN YÜKLÜ OLDUĞU 12.000 TELEFON KULLANDI 

Neredeyse 100’den fazla ülkedeki 300 ‘e yakın suç şebekesinin arasında 12.000 kadar bu uygulamanın yüklü olduğu cihaz kullanıldı. Bununla beraber emniyet güçleri planı gerçekleşen tüm suçları içinde bulunduran milyonlarca mesajı canlı olarak izledi. Avustralya Federal Polis Komiseri Reece Kershaw’ın dediğine göre ‘Adamların tek konuştuğu uyuşturucu, şiddet, karşılıklı atışma ve öldürülecek masum insanlardı.’ 

Dünya çapında 9000 polisin katıldığı operasyonda sadece Avustralya’da 224 kişi tutuklandı.45 milyon dolarlık paraya el konuldu. Bugün (Salı) FBI’ın basına daha fazla detay vermesi bekleniyor.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir