TSB, araç kasko bedel listesini daha sık yayınlama kararı aldı

Sigorta şirketlerini tek çatı altında toplayarak tüm risklere karşı ortak çalışma imkanı sunan Türkiye Sigorta Birliği (TSB), dalı ilgilendiren kasko bedellerinin belirlenmesinde de kullanıcıları koruyan yeni bir uygulamayı ortaya koydu.

TSB, otomotiv dalındaki sık değişen şartlar nedeniyle tarafların mağduriyetini en aza indirmek için “Araç Kasko Paha Listesi”ni ayda 3 sefer güncelleyecek.

Hem sıfır hem de ikinci el araçların Kasko Kıymet Listesi güncellendi

Dünyada ham husus ve lojistik temelli dünya çapında yaşanan aksamalar, Türkiye’de de sıfır araç teminini zorlaştırıyor. Bu durum vakit zaman ikinci el araç fiyatlarının, sıfır araç fiyatlarının üzerine çıkmasına neden oluyor. TSB, ikinci el araç fiyatlarındaki olağan dışı artışa ait tespitleri sonucunda vatandaşların ve sigorta şirketlerinin mağdur olmaması için hem sıfır hem de ikinci el araçlarla ilgili Kasko Paha Listesi’ni güncelledi.

Ayda 2 defa yayınlanıyordu

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, sıfır araç piyasasında araç temininin zorlaşması ve araç fiyatlarında neredeyse haftalık artışlar yaşanması üzere etkenler nedeniyle oluşabilecek ziyanı en aza indirmek için Kasko Bedel Listesi’nin 10 Haziran’dan tarihinden itibaren ayda 3 kere yayınlanmasına karar verildi. Liste, daha evvel ayda 2 defa yayınlanıyordu.

Uygulama piyasa istikrara gelinceye kadar sürecek

TSB, yeni uygulamanın sıfır ve ikinci el oto piyasası istikrara oturana kadar süreceğini, gerektiği takdirde listenin yayınlanma sıklığı da dahil olmak üzere öteki tedbirleri de devreye almaya devam edeceklerini duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.