Terry Dale: Galataport, Amerikalı gezginlerin seveceği cinsten bir turizme hitap ediyor

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) davetlisi olarak Türkiye’de bulunan ABD Cins Operatörleri Birliği (USTOA) Lideri Terry Dale, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’ye ziyareti kapsamında, iş ortakları, otel şirketleri, ulaşım şirketleri, destinasyon idare şirketleri ve güvendikleri tüm lokal işletmelerle tanışma fırsatı bulduklarını söz etti.

Türkiye’ye Amerikalı gezginleri getirdiklerinde Türkiye’deki iş ortaklarının ABD’li müşteriler için istedikleri tipten büyülü bir tecrübe yaratmaya yardımcı olduğuna işaret eden Dale, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile sürdürülebilirlik ve iş birliği, ortak pazarlama ve ABD pazarının ne kadar potansiyeli temsil ettiği konusunda şahane bir sohbet gerçekleştirdiğini aktardı.

Dale, “ABD pazarının bu yaz için talebi ve potansiyeli çok değerli. ABD pazarından gelecek turistlerin sayısına dair olumlu fikirler içerisindeyiz. Fakat, şöyle bir pürüzümüz var. Biliyorsunuz, ABD’ye geri dönüşlerde PCR testi koşulu aranıyor, yakın vakitte bu koşulun kaldırılmasını umuyoruz.” tabirlerini kullandı.

Amerikalı turistler açısından Türkiye’nin daha az keşfedilmiş bir şeyi temsil ettiğini tabir eden Dale, “Türkiye’de görülmesi ve keşfedilmesi gereken çok yer var. ABD’li gezginler her vakit bir sonraki en büyük seyahat edilecek noktanın ne olduğunun arayışı içindeler ve Türkiye o ülke olmak için en değerli pozisyonda.” diye konuştu.

“Türkiye’de turizm çeşitliliği çok fazla”

USTOA Lideri Dale, Amerikalı turistlerin deniz-kum-güneş turizmini sevdiğini lakin günün sonunda dışarı çıkıp kültürü deneyimlemeyi de istediğini belirtti.

Misyonlarının bir kesiminin da buradaki gastronominin kıssasını anlatmak olduğunu aktaran Dale, “Amerikalı turistlerin bunun ne kadar harikulâde olduğunun farkında olduğunu sanmıyorum. Bu, Amerikalı gezginlerin de sahiden sevdiği bir şey. Bu yüzden burada mutfağın öyküsünü öğrendiklerinde çıldıracaklarını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Dale, Amerikalı turistlerin Türkiye’de bilhassa hangi turizm bölgesine daha fazla ilgi duyduklarına dair şimdi ellerinde bir data olmadığını belirtirken, “Ama bence tüm ülke genelinde o kadar çok çeşitliliğe sahipsiniz ki gezginler ister macera, ister dinlenme, ister tarih ve kültür arıyor olsun, istediği tipten bir seyahate rahatça ulaşabiliyor. Türkiye bunların hepsini temsil ediyor. Yani Türkiye’de herkes için bir şeyler var.” açıklamasını yaptı.

Amerikalı turistlerde aile olarak seyahat ve çok nesilli seyahatlerin yıldan yıla arttığına işaret eden Dale, “Genel aile olarak seyahatlerin ve çok nesilli seyahatlerin başlangıçta büyümeye devam edeceğini düşünüyorum. Birlikte seyahat eden küçük kümelerde bir ölçü güvenlik duygusu vardır. Tanıdığınız ve güvendiğiniz beşerlerle seyahat etmek size belirli bir ölçü rahatlık verir.” dedi.

“Michelin Rehberi’nden şahane dereceler alınması nitekim muhteşem”

Terry Dale, Galataport’ta sanat galerileri, mağaza ve zanaatkarlardan oluşan, hepsinin bir sokakta ve limana inen bir rotada bulunabildiği bir koleksiyon yaratılmak istendiğine dikkati çekerek, “Burada geliştirilmekte olan, Amerikalıların seveceği bir şey. Mutfak sahnesi ve gastronomi katiyetle Amerikalı turistlerin seveceği bir şey.” diye konuştu.

Michelin Rehberi’nin İstanbul’u destinasyonları ortasına almasına ait olarak Dale, “Michelin Rehberi’nin Türkiye’de olduğunu bilmek ve bu esaslı kurumdan kusursuz dereceler alınması nitekim mükemmel.” tabirlerini kullandı.

USTOA Lideri Dale, turizmde kültür, mutfak ve insan birleşiminin ehemmiyetine işaret ederek, “Dünyada her millet kendi kültürleriyle gurur duyuyor ancak benim burada bulduğum şey farklı. Türkiye’de beşerler, öykülerini paylaşmak ve kültürlerinin duyulmasını istiyorlar.” yorumunda bulundu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.