Rus S-300’ü, İsrail jetlerine füze ateşledi

Suriye’nin Masyaf kentindeki birtakım askeri maksatlara taarruz yapan İsrail jetlerine, Rus S-300’ünden füze ateşlendiği sav edildi. 13 Mayıs’ta gerçekleştiği argüman edilen olay ile ilgili Channel 13’te yer alan habere nazaran; kelam konusu kilitlenme olayı; İsrail uçakları üslerine dönüş yaparken meydana geldi. Jetlerin rastgele bir hasar almadığı tabir edildi.

Operasyonda hangi jetlerin kullanıldığı bilinmezken; haberde, İsrail’in F-15’leri, F-16’ları ve F-35’leri, daha evvel Suriye’ye yönelik hücumlarda kullandığı söz edildi.

RUSYA İSRAİL’İ RASTGELE BİR FORMDA UYARMAMIŞ

İsrailli yetkililer S-300’ün jetlerine kilitlenmesine ait bir beyanat vermedi.

İsrail ve Rusya ortasında Suriye’deki durumlarla ilgili irtibat kurmak için bir telefon çizgisi bulunuyor. Bu bahse değinen Breaking Defense isimli site ise; Rusya’nın füzeleri fırlatmadan evvel İsrail’le bağlantıya geçmediğine ve rastgele bir ikaz yapmadığına ulaştı.

“İSRAİL BİR KARAR VERMEK ZORUNDA KALABİLİR”

Breaking Defense’e konuşan üst seviye bir kaynak; “Bu bir seferlik olaysa, bu bir şeydir. Lakin bu Rus siyasetinde bir değişiklikse, İsrail hükümeti karar vermek zorunda kalacak: Bir Rus füzesi fırlatıldığında İsrail O’na saldıracak mı? Bu önemli bir soru” dedi.

İSRAİL’E UKRAYNA MİSİLLEMESİ Mİ?

Siteye konuşan birden fazla kaynak, S-300’ün ateşlenmesinin, “İsrail’in Ukrayna’ya verdiği siyasi dayanağa karşılık Rusya’dan gelen bir misilleme sinyali” olduğunu öne sürdü.

Mevzuyla alakalı iki ülkeden de hernangi bir açıklama gelmedi.

Suriye’de 4 adet S-300 bataryası bulunuyor. İsrail’in daha evvelki ataklarında bu sistemler etkinleştiril(e)memişti. Bu da S-300’lerin bilhassa de “F-35’lere karşı bir aktifliğinin olmadığı” yorumlarının yapılmasına neden olmuştu.

HATIRLATMA: Bilindiği üzere İsrail ile Rusya ortasında, son haftalarda bir gerginlik yaşandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hitler’in Yahudi olduğunu söylemiş, Tel Aviv tarafından sert reaksiyonla karşılanmıştı. Gerginliğin artması sonrası Rusya Devlet Lideri Putin, İsrail Başbakanı Bennett’i arayarak özür dilemişti.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.