Polyak Madencilik’te ‘metan parlaması’: ‘İşe giderken korkar olduk’

İZMİR – İzmir’in Kınık ilçesinde Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. Ve Tic. A.Ş’ye ait kömür ocağında 2021 yılında meydana gelen faciada 45 maden işçisi yaralandı. Dün akşam 21.30-22.00 sıralarında aynı madende bir kez daha metan patlaması meydana geldi.

C-3 panosunda ilerleme yapıldığı esnada işçiler delik delerken yaşanan olay, ufak çaplı olması nedeniyle madenciler tarafından “metan parlaması” olarak nitelendirildi. Can kaybı yaşanmayan olayda hafif yaralanan madenciler ayakta tedavi edildi. Olayın ardından çalışma yapılan pano boşaltıldı.

‘MÜFETTİŞLER GELECEĞİ ZAMAN ÖNCEDEN HABER VERİLİYOR’

Yaşanan durum madendeki iş sağlığı ve güvenliği yönündeki eksikleri yeniden gündeme getirdi. Şirket tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, madencilerden bazıları Gazete Duvar’a konuştu. 2021 yılında yaşanan olayı hatırlatan madenciler, “Buna benzer bir olay 2021 yılında da yaşandı. 45 arkadaşımız yaralandı. Şirket bu olayı kamuoyuna ve basına yansıttı. İş sağlığı güvenliği yok. Mühendisi, teknikeri var ancak herkes bu konuyu gözardı ediyor. Müfettişler geleceği zaman önceden haber veriliyor. Müfettişler geleceği zaman ocağın her şeyini tamam ediyorlar. Örneğin yeraltında beton püskürtme yasak ve müfettişler geleceği zaman saklıyorlar. Müfettişler gittiklerinde her şey eskiye dönüyor” ifadelerini kullandı.

‘İŞE GİDERKEN KORKUYORUZ, DİKEN ÜSTÜNDEYİZ’

İşe korkarak gittiklerini de belirten madenciler, “Gerek Çalışma Bakanlığı gerekse Enerji Bakanlığı müfettişleri önceden haber vermeden gelip görmeliler. Yöneticilerle birlikte değil, işçilerle birlikte ocağı gezip görmeliler. İşyeri yöneticileri gezilmesi gereken yerleri gezdiriyor. Sıkıntı olan yerleri gezdirmiyor. Bu ufak bir olay değil. Daha önce de benzer olaylar yaşandı. İşe giderken korkar olduk. İşe gidiyoruz ama ‘Bu vardiyada Bir şey olmaz inşallah’ diyerek gidiyoruz. Sürekli diken üstündeyiz. İş sağlığı güvenliği sözde var ancak uygulamada yok” diye konuştu.

Konuyla ilgili ulaştığımız Polyak Madencilik Kınık işletmesinin santral hattı ise madende herhangi bir sorun yaşanmadığını dile getirdi.

Ne olmuştu?

İzmir’in Kınık ilçesinde bulunan Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’ye ait kömür ocağında 18 Aralık 2021 tarihinde meydana gelen faciada 45 işçi yaralandı. Olay sonrası İzmir ve Manisa’dan sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edilirken, olayda can kaybı yaşanmadı. İlk etapta madende “metan patlaması” yaşandığı iddia edilirken, şirket ayak oturması sonucu meydana gelen göçük nedeniyle olayın yaşandığını duyurdu. Öte yandan şirket pandemi döneminde de işçilere çalışmaya devam etmeleri yönünde şart koşmuştu. Aynı şirkette Bağımsız Maden İş Sendikası üyesi işçilerin de tehdit edilerek üyelikten istifa etmeleri için baskı yapıldığı açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir