Polonya-Belarus hududunda göçmen krizi

Belarus topraklarından gelerek Polonya sonunu geçmek isteyen göçmenleri engellemek için Polonya Hudut Muhafızları huduttaki tedbirleri artırdı.

Polonya-Belarus hududunda insanlık dramı sürüyor. Polonya-Belarus hududunda aylardır süren hareketlilik kış aylarının başlamasıyla azalmıştı lakin havaların ısınmasının akabinde göçmenler tekrar Polonya hududunu çeşitli kanun dışı usuller deneyerek geçmeye çalışıyor.

Sonda yaşanan hareketliliğin akabinde Polonya Hudut Muhafızları sonda güvenlik tedbirlerini artırırken, alınan tüm tedbirlere karşın sondaki hareketlilik engellenemiyor.

MİLLETLERARASI AF ÖRGÜTÜNDEN SONA ZİYARET

Mayıs ayı ortasında, Polonya’nın doğu hududundaki Biaowiea ve Czeremsza-Poowce’deki ve ayrıyeten Polonya-Belarus sonundaki Hudut Muhafızları karakollarına habersiz bir ziyarette bulunan Polonya Kamu Denetçisi yardımcıları ve beraberindeki İnsan Hakları ve Milletlerarası Af Örgütü mensupları tarafından sondan geçişlerine müsaade verilmeyen onlarca göçmenin ormanda mahsur kaldığı, huduttan geçmelerine müsaade verilmesi için aksiyon yapan bu göçmenlere yönelik baskının arttırıldığı bilgisini içeren bir rapor yayınlandı.

Çocuklarıyla birlikte ormanda bekleyen onlarca insanın bataklıklardan yahut su birikintilerinden su içtikleri ve bitkin durumda bulundukları aktarılırken göçmenlerin genel durumunun berbata gittiği bilgisi verildi. Yapılan ziyaret ile ilgili Polonya Kamu Denetçisi İnsan Hakları komiserleri Hanna Machiska ve Valeri Vachev bir açıklama yaparak “Orada hala bir insani kriz var. En az düzinelerce insan ormanlarda mahsur kaldı” tabirlerini kullandı.

Polonya hükümeti göç hareketinin önüne geçmek için Belarus hududu boyunca yüksek duvar örerek göçmenleri engelleme yoluna gitmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.