Nurettin Sözen’den Geçmişini Unutan Müsilaj Açıkla…

Nurettin Sözen'den Geçmişini Unutan Müsilaj Açıkla...

İBB Başkanı olduğu dönemde çöplük patlamasıyla hafızalara kazınan Nurettin Sözen şimdi Marmara Denizi’ni kaplayan müsailaj sorunundan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığını yaptığı dönemde başarısız idaresiyle hafızalara kazınan Nurettin Sözen, müsilaj problemiyle ilgili açıklamalar yaptı. Sözen, kendisinden sonra gelen yönetimlerin projeleri yapmadığını öne sürdü. 

1989 senesinde İBB Başkanlığı yapan ve başarısız yönetim şekli ile tarihe kazınan Nurettin Sözen, CHP’ye yakın televizyon kanalı TELE 1’deki bir programa konuk oldu

Başkanlığı zamanında Haliç’ten kötü kokular eksik olmayan, çöp dağlarında meydana gelen patlamalar sebebiyle insanların hayatını kaybetmesine sebep olan Nurettin Sözen, müsilaj (deniz salyası) problemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Nurettin Sözen, kendisinden sonra gelen idarelerin projeleri iptal ettiğini iddia ederek “Korunmadığı takdirde bu kirlilik giderek daha da artabilir ve hidrojen sülfür yani çürük yumurta kokusu denen bir koku yayılabilir ortalığa ve yaşanmaz hale getirebilir Marmara çevresini. Şimdi dönemimizle ilgili bugünkü konumuz olan Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkmış olan yazıyla ilgili olarak konuya değinmek gerekirse bu bir anlayış meselesi yani Marmara’nın korunması meselesi. Bazı arkadaşlarımız bizden evvelde bizden sonraki gelen arkadaşlarımız Marmara’nın tuzlu su alışverişi dolayısıyla yani dip akıntı dolayısıyla temizlenebileceğini varsaymıştır. ” diye konuştu.

Kendisinin ardından belediye başkanlığı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçlayan ifadeler kullanan Sözen, şu açıklamada bulundu:

“Bu bilimsel bir yaklaşım değil, kuşkusuz ve bizim zamanımızda Riva’da, Kadıköy’de ve Balta Limanı’nda tam biyolojik arıtma yapmak üzere başladığımız ve belli noktalara geldiğimiz projeler bizden sonra sayın Erdoğan zamanında maalesef durdurulmuştur. Burada eleştirmek istediğim konu bir anlayış meselesidir yani Marmara Denizi’nin dip akıntıları, mevcut kirliliği boşaltamaz, temizleyemez. Çok ciddi bir uyarı demiştim bugünkü oluşum, tabi kampanyada açıldı ve merkezi idareyle yerel yönetimlerin iş birliği yapmasından son derece mutluyum. Çünkü bu olay yerel yönetimler, merkezi idare ve halkın bir anlayış etrafında toplanmasıyla ancak çözülebilir. Mesela şimdi başlanılan 20 gemi 50 gemiyle yapılan temizlik ancak görsel kirliliği ortadan kaldırır. Yoksa Marmara Denizi’nin biyolojik arıtmasını ortadan kaldırmaz.” 

Sözen açıklamalarına devam ederken KJ’de “Müsilajın nedeni Erdoğan mı?” ifadeleri kullanıldı.

EKREM İMAMOĞLU: BÖYLE BİR ARITMA TESİSİNE GEREK YOK

Esli İBB Başkanı Sözen, CHP’li Ekrem İmamoğlu aracılığıyla yapılan temel atmama töreninden hiç söz etmemesi ise oldukça dikkat çekti.

Bilindiği gibi; CHP’li Ekrem İmamoğlu başkanlığa geldikten sonra artırma tesisi yapılmasına engel olmuş, akabinde de temel atmama merasimi gerçekleştirerek adeta bir şov yapmıştı.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büüykşehir Belediyesi (İBB) Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini iptal etmesini şu sözlerle anlamıştı:

“Yarın bir temel atmama törenim var gerçekten. Gerek yok böyle yatırıma. Böyle bir arıtma tesisine gerek yok.”

İSTANBULLU NURETTİN SÖZEN ANILDIĞINDA ‘ÇÖP’ DİYOR – NELER OLMUŞTU?

28 Nisan 1993 tarihinde Ümraniye  Hekimbaşı çöplüğünde 39 insanın hayatını kaybetmesine neden olan çöplük patlaması meydana gelmişti.

Nurettin Sözen'den Geçmişini Unutan Müsilaj Açıklaması3545456

Nurettin Sözen'den Geçmişini Unutan Müsilaj Açıklaması1454536

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir