Marmara Denizi’ndeki Müsilaj Temizliği İnternetten…

Marmara Denizi'ndeki Müsilaj Temizliği İnternetten...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: ”Marmara Denizi’ndeki müsilaj temizliğini ‘marmarahepimizin.com’ adresinden anlık takip edebilirsiniz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi’nde meydana gelen deniz salyası sorununu çözmek için yapılan çalışmaların “marmarahepimizin.com” internet adresinden anlık olarak takip edileceğini açıkladı.

Bakan Murat Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul Boğazı ve  ve Çanakkale Boğazı’nı birleştirin Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 şehirde eş zamanlı  olarak Türkiye’nin en büyük deniz temizliği hareketini başlattıklarını duyurdu.

2021 yılının sonuna kadar Marmara Denizi’ni koruma alanı olduğunu ve kirliliği durduracaklarını açıklayan Kurum, Marmara Denizi’ni Koruma Eylem Planı’nı hazırlayıp vatandaşlara duyurduklarını söyledi.

”MARMARA HEPİMİZİN”

Bakan Kurum, sanatçı, sporcu, akademisyen ve öğrencilerle tek yürek, tek ses “Marmara Hepimizin” dediklerini ifade ederek, şunları ekledi:

“Marmara Denizi’miz için Koordinasyon ve Bilim Kurulumuzu bu hafta oluşturacak, stratejik planımızı en kısa sürede hazırlayacağız. Milli mesele olan seferberliğimizle temizlik sürecini ortak bir akılla yürütecek, Marmara Denizi’mizi duru ve berrak haline kavuşturacağız. 1000 kişilik ekibimiz, 25 deniz yüzeyi temizleme teknemiz, kirliliğin dağılmasını önlemek için bariyer serme teknelerimiz ve 18 destek botumuzla atıklarımızı toplayacak; sızdırmasız kamyonlarla belediyelerimizin bertaraf tesislerine göndereceğiz.

Başlattığımız seferberlikle 3 yıllık periyottaki 22 eylemimiz, Marmara Denizi’mizde gelecekte yaşanması muhtemel tüm sorunlar için de önleyici bir tedbir ve uyarı sistemi olacak. Bugün attığımız adımlarla geleceğimizi, çocuklarımızın yarınlarını teminat altına alacağız. Bilim insanlarımız, uzman ekiplerimiz, valilerimiz ve belediyelerimizle Marmara Denizi’miz için görevimizin başında durarak Mavi Vatan’ın kolyesi denizimizi kaderine terk etmeyeceğiz. Çalışmalarımızı ‘marmarahepimizin.com’ adresinden anlık takip edebilirsiniz.”

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir