Marmara Denizi’nde Müsilaj Seferberliği: İki Günde…

Marmara Denizi'nde Müsilaj Seferberliği: İki Günde...

Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj sorunu için seferberlik oluşturuldu. Deniz temizliği seferberliğine İstanbul, Kocaeli, Bursa olmak üzere birçok şehirde tespit edilen 31 bölgede temizlik çalışması gerçekleşti.

Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj (deniz salyası) probleminde bilançolar artınca seferber olunma kararı alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Marmara Denizi Eylem Planı içinde gerçekleştirilen ‘Müsilaj Temizleme Seferberliği’ ile sadece iki günde yaklaşık 392 metreküp müsilaj toplanıp temizlendi. 

MARMARA DENİZİ’NDE MÜSİLAJ TEMİZLEME SEFERBERLİĞİ BAŞLADI 

Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında 8 Haziran tarihinde ‘Marmara hepimizin’ sloganı ile deniz temizliği seferberliği başlatılarak, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Tekirdağ illerinde belirlenen 31 bölgede temizlik çalışması yapıldı. Buna bağlı olarak ilk gün 15 bölgede denizden toplanıp temizlenen 235,2 metreküp müsilajdan arınma gerçekleşti. Meydana gelen çalışmaların ikinci gününde ise 16 bölgede denizden ve karadan toplama sistemi ile 156,6 metreküp müsilaj toplanarak temizlendi. 

İSTANBUL’DA 103,8 METREKÜP MÜSİLAJ TOPLANARAK TEMİZLENDİ 

Marmara Denizi Eylem Planı içinde gerçekleştirilen müsilaj temizliği seferberliği kapsamında, yalnızca 48 saatte İstanbul’da 103,8, Balıkesir’de 79, Kocaeli’nde 56, Yalova’da 53, Bursa’da 50, Çanakkale’de 27 Tekirdağ’da ise 23 metreküp olmak üzere toplam 391,8 metreküp müsilaj, Marmara Denizi’nden temizlenmiş oldu. Diğer yandan “bariyer serme”, “sorbent yayma”, “yüzey sıyırma”, “kıyıdan uzak noktalarda müsilaj biriktirme” gibi kategorilere de bağlı olarak 27 tekne kullanıldı. Temizlik seferberliği, denizden toplam 46 temizleme gemisi ile karada ise 3 noktada gerçekleştirildi. Hava durumuna bağlı olarak müsilaj meydana gelmesinde değişmeler gerçekleştiğini de belirtti. 

‘MARMARA’MIZI KADERİNE TERK ETMEYECEĞİZ’ 

Önceli hafta sonu meydana gelen çalıştayın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 22 eylemin bulunduğu Marmara Denizi Koruma Eylem Planını açıkladıklarını bildirerek, planın denizde biriken müsilaj tabakasının Marmara genelinde temizlenmesini de içerdiğini belirtti. 

Bakan Kurum, ülkemizde en büyük deniz temizliği yapıldığını dile getirerek ‘31 bölgede, 1000 arkadaşımızla, denizden 46 temizleme gemisi, bariyer serme, sorbent yayma, yüzey sıyırma, kıyıdan uzak noktalarda müsilaj biriktirme gibi faaliyetler için 27 tekne ve karadan toplama sistemiyle süreci çok ileri bir noktaya taşıdık. 8-9 Haziran tarihlerinde toplam 392 metreküp müsilaj topladık, bertarafa gönderdik. Kapasiteyi daha da arttırarak çalışmamıza 7/24 devam ediyoruz’ şeklinde konuştu. 

‘VATANDAŞLARIMIZIN İÇİ RAHAT OLSUN’ 

Gerçekleşen çalışmanın önemine değinerek, Marmara Denizi’nin kurtarılacağını söyleyen Bakan Kurum, ‘Bu çalışmayla hedefimiz, Marmara ve kıyılarındaki görüntü kirliliği ve koku gibi sorunları ortadan kaldırmak, yine güneş ışığının dip alanlara geçişini sağlamak. Bu balıklarımız, deniz canlılarımız için son derece önemli. Bu çalışmalar çok büyük faydalar sağlıyor, daha da sağlayacak. Ben şuna yürekten inanıyorum. Bu sorunu hep birlikte aşacağız, Marmara’mızı kaderine terk etmeyeceğiz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, kurduğumuz bu birlik beraberlik ruhuyla, Marmara’mızı en güzel, en duru, en berrak haline yeniden kavuşturacağız’ ifadelerini kullandı.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir