Kültür kesiminden iktisada yüksek katma bedel

KREKSA Kültür ve Sanat Araştırmaları tarafından hazırlanan “Grafiklerle Türkiye’nin Kültür İktisadı 2022” raporuna nazaran, 2021’de kültür iktisadında kıymetli bir yeri olan şov sanatları, yarattığı yüksek katma pahayla turizm, besin, perakende üzere çok sayıda bölümü direkt etkiliyor.

Besin ve turizm üzere çok sayıda kesimin iktisada sunduğu ünite ciro içinde katma paha oranı ortalama yüzde 15 düzeyindeyken, bu oran kültür sanayisi kelam konusu olduğunda yüzde 26’ya yükseliyor. Kültür iktisadında en büyük değere sahip şov sanatları ise tek başına yüzde 50 katma paha hissesi sunuyor. Raporda, kültür iktisadına yapılan yatırım ve dayanakların, iktisadın canlandırılmasında tetikleyici bir güç oluşturacağı vurgulanıyor.

Müzik, sinema, tasarım, yayıncılık ve şov sanatları ile yayıncılık sanayisini bünyesinde barındıran kültür iktisadının Türkiye iktisadını besleyen en değerli gelir kaynakları ortasında yer aldığını belirten KREKSA Kültür ve Sanat Araştırmaları Kurucusu ve Sahibi Dr. Funda Lena, “Kültür iktisadının bel kemiğini oluşturan şov sanatları, yarattığı katma bedelle başka alanlardan çok daha büyük bir potansiyele sahip bulunuyor. Şov sanatları alanına yapılan yatırımlar, yalnızca sanatı desteklemekle kalkmıyor, tıpkı vakitte ülke iktisadının kalkınmasında tetikleyici bir güç oluşturuyor” dedi.

YALNIZCA GİŞELER DEĞİL TURİZM, BESİN, HAVACILIK BÖLÜMLERİ DE KAZANIYOR

Kültür iktisadının toplumsal ve ekonomik açıdan büyük potansiyele sahip olmasına karşın devlet bütçesinden aldığı hissenin epeyce düşük kaldığına dikkat çeken Dr. Funda Lena, bahse ait şu değerlendirmede bulundu:

“2021’de 6 milyar TL olan Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin genel bütçeden aldığı hisse yüzde 0,5 hududunda kaldı. Gelişmiş ülkelerde kültür alanına ayrılan devlet bütçesi en az yüzde 1 civarında. Ülkemizde bu oran 2019’da yüzde 0,6 düzeyindeyken, pandemi tesiriyle daha da geriledi. Halbuki kültürel kesimler direkt ve dolaylı olarak önemli bir ekonomik paha yaratıyor. Şenlik, bienal üzere nizamlı organize edilen etkinlikler bölge ekonomilerini canlandırıyor. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği bienal ve şenlikler, Bozcaada Caz Şenliği, Kuşadası Gençlik Şenliği üzere tertipler her yıl yüz binlerce insanı ülkemizde buluşturarak turizm, ulaştırma, perakende ve besin üzere bölümlere dinamizm getiriyor. Tiyatro ve konser salonu üzere yeni aktiflik yerlerinin açılması, kültürel aktivitelerinin çeşitlendirilmesi turist trafiğini artırıyor. Sırf gişelerin değil, restoran, kafe, otel ve mağazaların, hatta taksi durakları üzere ulaşım noktalarının da gelirleri yükseliyor. Kapalıçarşı esnafı, James Bond sineması çekilirken elde ettiği çıkarları unutmuyor.”

YATIRIMLAR EKONOMİK KALKINMA SEVİYESİNİ DAHA İLERİ DÜZEYLERE TAŞIYACAK

2021’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 6 milyar TL’lik bütçesinin yüzde 42’sinin ulusal kültürü hami ve yaygınlaştırıcı faaliyetlere harcandığına, sanat ve kültür iktisadının bütçeden yüzde 7,5 hisse aldığına değinen KREKSA Kültür ve Sanat Araştırmaları Kurucusu ve Sahibi Dr. Funda Lena “Gelişmiş ülkeler kültür ve sanat faaliyetlerinin sahip olduğu ekonomik potansiyeli epey verimli kullanıyor. Kültürel dallara yönelik projelere sağlanan dayanaklar her geçen yıl artırılıyor. Türkiye’de de bu dalların iktisada sağlayacağı mevcut ve potansiyel katkılar göz arkası edilmemekle birlikte, bu hususta gidilmesi gereken daha çok yol var. Kültürel bölümlere yönelik yapılacak yatırım ve dayanakların, yalnız sanatın korunması ve gelişmesine değil, ekonomik kalkınmanın daha ileri düzeylere taşınmasına da hizmet edeceğine inanıyoruz” diye belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.