KONDA’nın son anketi; AKP, 9 ayda seçmenlerinden yüzde 17’sini kaybetti

KONDA’nın son anketi; AKP, 9 ayda seçmenlerinden yüzde 17’sini kaybetti

Posted by

9 ay öneki ankette AKP’ye oy vereceğini söyleyen 100 kişiden 17’si artık başka partilerin seçmeni!

TR724’ten İlker Doğan’ın haberine göre Son ankette MHP’nin oy oranı 8,9’a düşerken, CHP 24,8’e inmiş. Son ankette İyi Parti’nin oy oranı yüzde 19,3 olarak açıklanıyor. HDP ise 11,7 ile 4. parti olmayı başarmış. Cumhur İttifakı’nın aralık ayında yüzde 49,6 olan oy oranının, bugün 8 puan gerileyerek 41,6’ya kadar düştüğü görülüyor. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 33,2’den 44,1’e yükselmiş.

Cumhur İttifakı açısından işler hiç de istenildiği gibi gitmiyor. KONDA’nın eylül ayında yaptığı son anket, iktidarın ‘gidici’ olduğu yorumlarının da güçlenmesine neden oldu. Oy oranlarındaki düşüş ciddi boyutta. Ancak her şeye rağmen AKP’nin oy oranı hala yüzde 30’un üzerinde görülüyor.

Burada iki temel soru(n) var…

Öncelikle ekonomiyi batıran, insan hakları ve özgürlükleri yok eden, Anayasa’yı paçavraya çevirerek hukukun ırzına geçen, işkence dahil birçok insanlık suçunun destekçisi ve koruyucusu olan bir iktidar nasıl hâlâ yüzde 32,7 oy alabilir?

İkinci soru(n); ülke her anlamda ‘bitik’ haldeyken ana muhalefet partisi CHP’nin oy oranı nasıl yüzde 25’lerde kalır?

KONDA’nın son anketini doğru analiz etmek için biraz geriye gitmek, partilerin hangi oy oranlarından buralara geldiğine bakmakta fayda var.  Aksi halde yapılan yorumlar yanıltıcı olabilir.

AKP, DÜZENLİ OLARAK ERİYOR!

KONDA, 2020 yılı Aralık ayında da anket çalışması yapmıştı. Söz konusu dönemde AKP’nin oy oranı yüzde 39,8 olarak ölçülmüştü. Temmuz’daki oy oranı 36,1 idi. Bugün ise yüzde 32,7!

AKP’nin oy oranının sadece 9 ayda 7,1 puan eridiği görülüyor. Bu yaklaşık yüzde 17’lik bir düşüş anlamına geliyor. Yani 9 ay önce AKP’ye oy vereceğini söyleyen 100 kişiden 17’si artık başka partileri tercih ediyor!

Bu çok ciddi bir erime ve ekonomik tabloya bakınca AKP’nin kaybının önümüzdeki aylarda da süreceğini söylemek zor olmaz.

Evet, normal şartlarda AKP’nin yüzde 20’yi bile görememesi lazım ancak oy oranındaki ciddi erimeyi de göz ardı etmemek gerekiyor…

CUMHUR İTTİFAKI’NIN OY ORANI 8 PUAN GERİLEDİ

Rejimin küçük ortağı MHP’nin oy oranı ise son ankette yüzde 8,9 olarak kayda geçmiş. Aralık araştırmasında söz konusu oran yüzde 9,8’di. MHP’de de yaklaşık 1 puanlık bir düşüş yaşanmış. Cumhur İttifakı’nın aralık ayında yüzde 49,6 olan oy oranının, bugün 8 puan gerileyerek 41,6’ya kadar düştüğü görülüyor.

CHP’NİN OY ORANI TEMMUZ’A GÖRE DÜŞMÜŞ

İkinci sorunun tek bir cevabı yok!

Ülke yönetilemez hale gelmiş ve insanlar çöpten ekmek toplarken CHP’nin oy oranında istenilen yükselme yaşanmıyor. Aralık ayında yüzde 22,2 olan ana muhalefet partisinin oy oranı son ankette 24,8 olarak açıklandı. Temmuz ayında yapılan araştırmada söz konusu oranın 25,6 olarak ölçüldüğünü hatırlatalım. İnanılması güç ancak CHP’nin oyları yükselmek bir yana düşüyor…

CHP, ‘ANA MUHALEFETİ’ BİLE KAYBEDEBİLİR!

Burada CHP kurmaylarının şapkasını önün koyup bir ‘özeleştiri’ yapması gerekiyor. ‘Boğazına kadar pisliğe batmış bir iktidara rağmen biz neden hala birinci parti olamıyoruz, insanlar neden bizi iktidara alternatif olarak görmüyorlar?’ sorusu üzerinde ciddi ciddi kafa yormalarında fayda var. Ya da sadece, ‘biz iktidar olmak istiyor muyuz’ sorusuna cevap arasınlar…! Aksi halde yakın gelecekte ‘ana muhalefet’ bile olamayacak hale gelecekler! İyi Parti, tam enselerinde!

İYİ PARTİ OY ORANINI KATLIYOR

Son ankette en dikkat çekici sonuç İyi Parti’nin oy oranları oldu. Bugüne kadar yapılan çok sayıda anketi inceledim. İyi Parti’nin oy oranları, iktidara yakın anketlerde bile yüzde 12 civarında ölçülüyordu. Bağımsız anket firmaları ise yüzde 15’lerde açıklıyordu. Ancak KONDA’nın son anketine göre İyi Parti yüzde 19,3 oy oranına sahip. Aralık ayında bu oran 10,5 olarak açıklanmıştı. İyi Parti, 9 ayda oylarını neredeyse ikiye katlamış.

Bu sonuca göre AKP ve küçük ortağından kopan kitle İyi Parti’ye gelmiş görünüyor. Bu durum, CHP’nin oy oranının neden artmadığını da ‘kısmen’ açıklıyor…

KİLİT PARTİ YİNE HDP

Öyle görünüyor ki bu seçimde de HDP’de yine kilit parti olacak. Son ankette HDP’nin oy oranı yüzde 11,7 olarak kayıtlara girmiş. Aralık ayına göre 1 puanlık bir artış söz konusu.

Oy oranı yüzde 41’lere kadar gerileyen Cumhur İttifakı’nın işi zor. Gelecek, Deva, Saadet partilerini de denkleme kattığınızda rejimin karşısında yüzde 57-58’lik bir blok görülüyor.

Bu maç buradan döner mi; zaman gösterecek…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.