Karabük’te yasaklı kanyona giren bireyler mahsur kaldı

Posted by

Ankara’dan Karabük’e giden 15 kişilik küme, Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonu’na hareket etti.

Aralarında hakim ve savcıların da bulunduğu takım kanyon istikametine yürüyüşe başladıktan bir mühlet sonra indikleri bölgede mahsur kaldı.

Gruptan bir kişi bulunduğu bölgeden çıkarak 112 Acil Davet Merkezi’nden yardım istedi. İhbar üzerine olay yerine jandarma, AFAD ve UMKE grupları sevk edildi.

9 saat sonra kurtarıldılar

Hazırlıklarını tamamlayan takımların çalışmaları sonucunda birinci evvel 6 kişi, daha sonra 9 kişi olmak üzere 15 kişi, 9 saat sonra mahsur kaldıkları yerden kurtarıldı.

Kadın hakim düşerek yaralandı

Kurtulmaya çalıştığı yerden düşerek yaralanan bayan hakim sıhhat takımlarının birinci müdahalesinin akabinde Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Karabük Valisi Fuat Gürel, kurtarma çalışmalarını beraberindeki Kaymakam Yasin Fazilet, Vilayet Jandarma Kumandanı Kd. Albay Garip Gümüş ve AFAD Vilayet Müdürü Gazanfer Erbay ile takip etti. Gürel, kurtarılan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Yasak olmasına karşın girmişler”

Olayla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Gürel, geçtiğimiz günlerde bölgede yaşanan sel felaketi sonrası derelerde bir kısım heyelanlar oluştuğunu belirterek, “15 Haziran prestijiyle bölgemizde orman alanına girmek yasaklandı. Buna karşın bizden habersiz bir küme Şeker Kanyonu içerisine yürüyüş yapmak istemişler lakin etraftaki bir kısım mahzurlardan ötürü geri dönememişler”

“Kurtarma çalışmaları devam etti. Şu an prestijiyle 6 arkadaşımız kurtarıldı. Öteki arkadaşların da kısa bir müddet sonra gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

‘Kaymakamlıktan izin’ vurgusu

Vatandaşlara ihtarlarda bulunan Gürel, kanyonlara girmeden evvel Kaymakamlıktan müsaade almaları gerektiğini ve yanlarında bir rehber bulundurmaları gerektiğini söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.