Joe Biden: “FED enflasyonu indirmeye çalışırken, iktisadın yavaşlaması sürpriz değil”

Posted by

ABD Lideri Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıkladığı bilgilerde ülke iktisadının, bu yılın birinci çeyreğinin akabinde ikinci çeyrekte de beklentilerin tersine yüzde 0,9 daralarak teknik olarak resesyona girmesini kıymetlendirdi.

Ülkedeki istihdam oranlarının tarihi bir tepede olduğunu kaydeden Biden, “FED enflasyonu düşürmeye çalışırken, iktisadın yavaşlaması sürpriz değil” yorumunu yaptı.

Biden, Covid-19 salgınından ötürü iktisatta birçok zorlukla karşı karşıya olduklarına işaret ederek, “Biz hakikat yoldayız, bu geçiş sürecinden daha güçlü ve inançlı çıkacağız” iletisini verdi.

Ülkede yalnızca ikinci çeyrekte 1 milyon istihdam sağlandığını ve tüketici harcamalarının artmaya devam ettiğini bildiren Biden, “Ekonomik planım, elde ettiğimiz ekonomik yararları kaybetmeden, enflasyonu düşürmeye odaklı” tabirini kullandı.

ABD TEKNİK OLARAK RESESYONA GİRDİ

ABD Ticaret Bakanlığı, nisan-haziran periyoduna ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) öncü datalarını açıkladı.

Buna nazaran GSYH, yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 0,9 azaldı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin bilakis küçülme gösteren ABD iktisadının, yüzde 0,5 büyümesi öngörülüyordu.

Ülke iktisadı yılın birinci çeyreğinde de yüzde 1,6 küçülmüştü. Böylelikle ABD iktisadı, iki çeyrek üst üste daralma göstererek teknik olarak resesyona girdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.