İtalya’da ırkçı cinayet: Nijeryalı göçmen sokak ortasında öldürüldü

Posted by

İtalya’da Nijeryalı bir seyyar satıcı, bir İtalyan tarafından sokak ortasında dövülerek öldürüldü. Olay sırasında birçok kişinin müdahale etmek yerine cep telefonlarıyla manzara alması infial yarattı.

Olay, İtalya’nın doğusunda Adriyatik denizi kıyısında yer alan tatil kasabası Civitanova Marche’de yaşandı. Geçirdiği bir otomobil kazası nedeniyle işini kaybeden ve sokakta koltuk değnekleriyle seyyar satıcılık yapan Nijeryalı 39 yaşındaki Alika Ogorchukwu, 32 yaşındaki İtalyan Filippo Claudio Giuseppe Ferlazzo tarafından dövülerek öldürüldü.

Kentin en işlek caddelerinden birinde yaşanan olayın manzaralarında, Ferlazzo’nun Ogorchukwu’nun elinden koltuk değneklerini alarak onu yere yatırdığı, evvel koltuk değnekleri ile sonra da yumrukla göçmene vurduğu görülüyor. Bu sırada kimse Ferlazzo’yu engellemek için müdahalede bulunmuyor.

Ferlazzo, olayın akabinde kaçsa da sonrasında cinayet kuşkusu ve Ogorchukwu’nun cep telefonunu aldığı için hırsızlık suçlamalarıyla tutuklandı. İki çocuk babası Ogorchukwu’nun eşi Charity Oriachi gazetecilerin soruları karşısında gözyaşlarını tutamazken, olaya kimsenin müdahale etmemesine karşı yansıların gölgesinde dün yüzlerce Nijeryalı göçmen adalet davetiyle kasabada sokağa döküldü.

‘Güvenliğin rengi olmaz’

Sokak ortasında işlenen cinayete İtalyan siyasetçilerden de reaksiyon yağdı. Merkez soldaki Demokratik Parti’nin önderi ve eski başbakanlardan Enrico Letta, olayı ‘korkutucu’ diye niteleyerek “Görülmemiş bir vahşet. Yaygın aldırmazlık. Bunu yasallaştıracak hiçbir şey olamaz” dedi.

Göçmenlerle ilgili problemleri seçim kampanyasının merkezine oturtan sağcı önder Matteo Salvini de “Güvenliğin rengi olmadığını ve tekrar bir hak haline getirilmesi gerektiğini” söyledi.

‘Kayıtsız kalanları da kınıyorum’

Civitanova Marche Belediye Lideri Fabrizio Ciarapica da, Nijeryalı göçmen temsilcileriyle biraraya gelerek, “Sadece cürmü değil, kayıtsızlığı da kınıyorum” dedi.

‘Bu seçim ortamı beni dehşete düşürüyor’

Eski başbakanlardan Matteo Renzi ise siyasi başkanları saldırıyı kullanmakla suçladı. Renzi, “Bu seçim ortamı beni dehşete düşürüyor. Bir baba, etraftakiler saldırganı durdurmak yerine görüntü çekerken vahşice ve ırkçı bir formda öldürüldü. Ve neye dönüştüğümüz üzerinde baş yormak yerine siyasetçiler tartışıyor ve bunu araçsallaştırıyor” diye konuştu.

Çelişkili iddialar

Olayın niye yaşandığı ise şimdi bilinmiyor. Polis açıklamasında, Ogorchukwu’nun Ferlazzo’dan ısrarla para istediği öne sürülürken, görgü şahitlerinin sorgulandığı belirtildi. Bölgede göçmenlere yardım hedefli faaliyet gösteren ACSIM kuruluşunun yöneticisi Daniel Amanza ise Ogorchukwu’nun “Ferlazzo’nun yanındaki bayanın hoş olduğunu” söylediğini öne sürerek, “Bu iltifat onu öldürdü” savında bulundu.

Amanza, “Trajik olanı şu ki etrafta çok fazla kişi vardı. “Dur” diyerek imaj çektiler lakin kimse onları ayırmak için harekete geçmedi” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.