‘İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı yaşayacaklardı’

‘İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı yaşayacaklardı’

Aylin Nazlıaka, aynı gün içerisinde öldürülen Aylin Sözer, Selda Taş ve Vesile Dönmez’e ilişkin, “Eğer İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı üç kız kardeşimiz de bugün hayatta olacaktı” dedi. Nazlıaka basın toplantısında, 2020’de yaşanan kadın hakları ihlallerini ay ay sıraladıktan sonra özetle şunları söyledi:

RAKAM DEĞİL HAYAT

“Rakamlardan değil, insan hayatından bahsediyoruz. Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü.

Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti.

ÇÜNKÜ HAKLARIMIZ VAR

class=’cf’>

Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var. Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var. Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yana.”

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir