İngiltere’de artan yakıt fiyatları incelenecek

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yaşanan güç krizinin de tesiriyle İngiltere’de benzinin litre fiyatı 1.82 sterline yükselirken, dizelin fiyatı ise 1.88 sterlin düzeylerinden süreç görüyor.

Ülkede tırmanışa geçen akaryakıt fiyatları nedeniyle sıhhat kesimi çalışanlarının işe gitmek için araçlarına akaryakıt doldurmakta zorlandığına ait haberler gündem olmuştu.

İngiltere’de gündem akaryakıt fiyatları

İngiltere Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), artan yakıt fiyatlarını mercek altına almak için harekete geçti.

İş, Güç ve Sanayi Stratejisi Bakanı Kwasi Kwarteng, CMA’ya yaptığı davette, akaryakıt piyasasının “acil biçimde incelenmesini” ve uzun vadeli bir çalışma yürütülmesini istedi.

Pazardaki rekabet araştırılacak

Financial Times’ın haberine nazaran, Kwarteng, CMA’dan pazardaki rekabeti araştırmasını talep etti.

Ayrıca tüketicilerin ödediği fiyatlar üzerindeki şeffaflığın artırılması için atılabilecek adımların kıymetlendirilmesi tarafında davet yapıldı.

Fiyat artış suratı endişelendirdi

Londra idaresi, bu yıl 5 milyar sterlinlik paket çerçevesinde yakıt vergisi indirimi açıkladı. Bununla birlikte Kwarteng, akaryakıt istasyonlarındaki fiyat artış suratına ait yaygın kaygının sürdüğünü söyledi.

Kwarteng’in bahisle ilgili mektubuna karşılık veren CMA İcra Yöneticisi Andrea Coscelli, piyasada inceleme yapacaklarını, öte yandan Birleşik Krallık’taki tüketiciler için tabloyu güzelleştirmek üzere atılabilecek adımlar konusunda hükümete tavsiyelerde bulunacaklarını aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.