Hücuma uğrayan Kartal Cemevi Lideri Sarıtaş’tan açıklama

Posted by

Kartal’da konutunun önünde motosikletli 2 kişi tarafından akına uğrayan Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Lideri ve Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş, yaşadığı o anları anlattı.

Kartal Cemevi Lideri ve Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Lideri Selami Sarıtaş, dün akşam saatlerinde Kartal Cemevi’ndeki Muharrem Ayı programından döndüğü sırada, Orhangazi Mahallesi’ndeki meskeninin önünde motosikletli, kasklı 2 kişi tarafından taarruza uğramış, saldırganlar, daha sonra olay yerinden kaçarak uzaklaşmıştı. Genel sıhhat durumu uygun olan Lider Sarıtaş, yaşadığı o anları anlattı. Öte yandan Sarıtaş’ın konutunun önünde polis gruplarının beklediği görüldü.

‘KÜFÜR EDEREK YUMRUK ATMAYA BAŞLADI’

Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş, “Motosikletli karşı taraftan geldi. Hızım yavaştı. Motosikletli önüme kırdı. Bende durmak zorunda kaldım. Bana bir şey soracaklar zannettim. 2 bireylerdi. Öndeki kasklı, gerideki kapüşonlu ve maskeliydi. Gerideki indi yanıma geldi. ’15 numara neresi?’ diye sordular. Ben de geride kaldığını söyledim. Camım yarıya kadar açıktı.

Sonra bana hakaret, küfür ederek yumruk atmaya başladı. Kapıyı açmaya çalıştı. Açamadı kapıyı. Sonra bir arbede yaşandı. 3-4 dakika sürdü. Ben kendimi yan koltuğa atarak ayaklarımla kendimi savunmaya çalıştım. Bana daima yumruk atarak darbediyordu. Bende yaralandım. Araç durunca bir mühlet daha düzensizlik devam etti. Aracın kornasına daima basılı tuttum. O sırada motosikletten inmeyen kişinin yanına giderek motora binip gittiler. Matem günlerimizde bu çeşit olaylar beğenilen olmuyor. Bizim birliğimizi dirliğimizi zedelemeye çalışan sağduyuyla bu cins insanlara fırsat vermeyeceğiz” dedi.

‘ANKARA’DAKİ OLAYLARIN DEVAMI NİTELİĞİNDE’

Sarıtaş, “Polis gruplarının mevzuyu derin bir biçimde araştırdığını düşünüyorum. Kesinlikle ortaya çıkacaktır. Ankara’daki olayların devamı niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Kabahat duyurusunda bulunduk. Tabirimizi de o doğrultuda verdik. Alevi toplumu olarak bu cins olaylar yaşayabileceğimizi düşünüyoruz. Alevi toplumu barış, müsamaha ve kardeşlikten yana bir toplumdur. Yüzyıllardır bu bu türlü devam etti. Sağduyulu bir halde kaosa fırsat vermeden bu günleri atlatacağız” tabirlerini kullandı.

Daha evvel de Ankara’daki Şah-ı Merdan Cemevi, Batıkent Serçeşme Cemevi, Tuzluçayır Ana Fatma Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı ve Gökçebel Köy Derneği’ne, 30 Temmuz günü taarruzlar düzenlenmişti. Taarruzlarla ilgili soruşturmada gözaltına alınan 3 bireyden 1’i tutuklanmış, 2’si isimli denetim kaidesiyle özgür bırakılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.