‘Enginar soyma ekibi’ kurdular: Aylık 30 bin TL kazanıyorlar

‘Yeşil elmas’ olarak tabir edilen enginarın saymakla bitmeyen yararlarının yanı sıra soyuculuğu da Türkiye’de değerli bir iş kapsı haline geldi. Az kişi tarafından yapılabilen bu meslek münasebetiyle enginar soyucuları dönemde aranan şahıslar ortasına giriyor.

Kilometrelerce uzaklıktan gelerek mesleklerini icra eden ve ortalama 3 ay çalışan enginar soyucuları yaklaşık olarak gün boyunca enginar soyarak ayda 30, dönemde da 100 bin TL çıkar sağlıyorlar. Bir mühendisten daha fazla çıkar elde eden enginar soyucuları, tek ıstıraplarının ise ailelerinden uzak kalmak olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE GENELİ YAKLAŞIK 200 KİŞİ”

Türkiye’de enginar soyuculuğunu yapabilen çok fazla kişinin olmadığını belirten Kenan Taş, “Ankara’nın Güdül ilçesi kırsal Karacaören Mahallesi’nden bu iş için 3 kişi özel olarak geldik ve bu işte biz bir markayız. Türkiye’de bizim bu yatığımız işi yapabilen en fazla 200 kişi çıkar. Lakin bu enginarı bizden daha düzgün soyabilen de yok.

Eğitimini babadan aldım. Dönemde geliyoruz, dönem bitince de gidiyoruz. Dışarıdan görüldüğü üzere kolay bir iş değil ve herkes yapamaz. Bıçaklarınızın keskin olması gerekiyor, devamlı pür dikkat istiyor. Dikkatinizi elinizdeki bıçağa vermeniz lazım ki hem istenmeyen bir kaza yaşanmasın hem de enginarı istenilen biçimde soyabilin. Enginarın adedini 70 kuruştan soyuyoruz ve günde bin, bin 500 adet ortasında çanak çıkarıyoruz” dedi.

“HEPSİNİ TIPKI BOYA GETİRMEYE DİKKAT EDİYORUZ”

Enginarların farklı boyutlarda olduğunu ve soyarken hepsinin ortalama olarak birebir boya gelmesi için ihtimamla kesim yaptıklarını belirten Seçkin Çetinkaya, “Bana bu mesleği amcam öğretti. Birinci başta enginarı elime aldığımda bunu yapabilmek için bir ay kadar uğraştım. Ondan sonra ‘ölsem mutlaka yapamam’ diyerek bıçağı bıraktım. Sonrasında tekrar başladım azmettim ve başardım.

Burada beceri enginarı çevirebilmek ve bıçağı keskin yapabilmek. Öteki türlü bu enginarı soyabilme imkanınınız yok. Bu işte el emeği çok fazla. Bu işi birinci başlatan Ankaralılar olarak biziz. Bu meslek atadan geliyor. Bu iş hem bilek gücü gerektirdiği hem de yorucu olduğu için en ideali erkeklerin yapmasıdır. Bayanlardan da yapabilenler elbette var hatta kimileri bizden daha fazla soyuyorlar. Her enginar birebir olmuyor, ebatları farklı oluyor. Bunları el emeği ile soyarken düzeltiyoruz. Hepsini birebir ayarda yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“SEZONDA 100-150 BİN TL CİVARI KAZANIYORUZ”

Mesleğin bağımlılık yaptığını ve bir kez başlayanın bir daha bırakamadığını tez eden Emre Taş da rakiplerini müsabakaya davet ederek şunları söyledi:

“Aşağı üst 90 gün enginar soyuyoruz. Geçen sene 120 gün boyunca bu işi yaptım. Bu işe elin bir defa değdiği vakit bırakamıyorsun, bağımlılık yapıyor. Ben olağanda manav şefiyim ve 8 bin TL’lik maaşı bırakıp buraya geldim. Burada dönemlik 100-150 bin TL civarında kar sağlıyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.