Düğün Salonu İşletmecilerinden Uyarı Geldi: Maske…

Düğün Salonu İşletmecilerinden Uyarı Geldi: Maske...

Çankırı’da, yapılacak düğünlere yönelik önlemlere ilişkin, düğün salonu işletmecilerine bilgilendirme ve uyarılar yapıldı.

Düğün sezonunun açılmasına dair Vali Yardımcısı Şahin Bayhan tarafından gerçekleşen bilgilendirme toplantısında, işletme sahipleri koronavirüs sürecinde alınan önlemler kapsamında maske ve mesafe konusunda yeniden uyarılıp, bir takım bilgilendirmeler de yapıldı. Vali Yardımcısı Bayhan,  bütün dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle yaklaşık bir buçuk yıldır mücadele edildiğini söyledi. Her hafta koronavirüse yönelik gerçekleşen toplantısıyla valilik açılışının yapıldığını kaydeden Bayhan, alınan kurallara uymanın öneminden bahsetti. 

Vali Bayhan, birçok önlemin, hıfzıssıhha kurulu kararlarının yorucu olsa da yaygının bulaşmasını engellemede etkili olduğunu dile getirerek, ‘Biz de elimizden geldiği kara bunu etmeye çalışıyoruz. Şimdi konumuz Cumhurbaşkanlığı makamında yapılan bakanlar kurulu toplantısında alınan tedbirler neticesinde ilimize yansıyan kısmı. Yaz gelince insanlarımız düğün, nişan, sünnet gibi sosyal aktivitelere büyük ağırlık verirler. Düğünlerimiz genelde yaza saklanır. Cumhurbaşkanlığı makamından gelen talimatlar gereği biz yine bir takım hıfzıssıhha kurulu kararlarını aldık. Sizlere de dosya halinde takdim edildi. İlimizde insanlar çocuklarının mürüvvetlerini görmek için çok çeşitli aktiviteler var. Bu aktivitelerin başında düğün, kına, baş bağlama, mevlit gibi bir sürü aktiviteler var. Aldığımız kararlara göre bunları yasaklamıştık” dedi. 

‘YASAKLARIN AMACI HASTALIĞIN YAYGINLAŞMASINI ENGELLEMEK’ 

‘Bizim derdimiz vatandaşın eğlencesiyle düğünüyle sünnetiyle uğraşmak değil, bu hastalığın yayılmasını engellemek” diyen Bayhan, “Bu belayı bu sıkıntıyı nasıl atlatırız? Hep beraber, omuz omuza. 15 Haziran tarihine kadar düğün salonlarında yeme içme yasaklandı. Bunları yapmayacağız. Ayın 15’inden sonra serbest olacak, 1 Temmuz’dan itibaren de düğünler serbest bırakılacak. Burada şunu hatırlatmak istiyoruz. Hepimiz büyük sıkıntılar çektik, zorlu günler yaşadık evine ekmek götüremeyen esnafımız oldu. Zaman zaman denetimlere çıktık. Denetim sırasında tanıdığım bir kıraathaneciyi ne kadar zor durumda olduğunu gördüm. Elimizden gelen desteği sağladık. Bütün esnafımız zor durumdaydı. Şimdi epey bir açılım oldu. Tekrar yeme içme yerleri kafeteryalar açıldı. İnsanlar belirli kısıtlamalarla bu geçidi sağlıyoruz” dedi. 

‘SOSYAL MESAFE VE MASKELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR’ 

Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, düğünlerde bir süredir birbirlerini görmeyen insanların bir araya geldiklerini ve maske, mesafe gibi hijyen kurallarına riayet etmenin salgın sürecinde önemli olduğuna dikkat çekerek, ‘Epey bir hale gelmişken düğünlerle ilgili olarak sosyal mesafeyi maskeyi kullanımını devam ettirmek istiyoruz, talebimiz bu. Bununla ilgili olarak zaten bir önümüzdeki hafta salı günü yeme içme serbest olacak ama kapalı alanlarda yine 4 metrekare Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde alan gerekli. Ona uyacağız, takip edeceğiz. Yeme içme 15’inden sonra serbest olacak. Ama sosyal mesafe ve maskeye dikkat edeceğiz. Tekrar yeniden bir kapanmaya, yeniden bir hastalığın yayılmasına virüsün yayılmasına tahammülümüzün olmadığını en az benim kadar hepinizde biliyorsunuz. Bunun bizden çok sıkıntısını sizler çektiniz. Biraz daha sabır dikkat etmenizi talep ediyoruz. Bu konuda bizlere destek olmanızı istiyoruz. Bu sene de sıkıntıları birlikte omuz omuza vererek aşmak istiyoruz’ şeklinde konuştu.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir