Doğalgaz Keşfi İçin 738 Milyon Liralık Destek!

Doğalgaz Keşfi İçin 738 Milyon Liralık Destek!

Sakarya Gaz Sahası’nda yer alan Amasra-1 kuyusuna Türkiye Sigorta tarafından 738 milyon liralık teminat sağlandı.

Türkiye Sigorta, Sakarya Gaz Sahası yer alan Amasra-1 kuyusundaki 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfi için 738 milyon lira değerinde teminat desteği verdi.

‘TÜRKİYE DÜNYA ENERJİ LİGİNDE LİDERLİĞE OYNUYOR’

Eylül ayındaki birleşmeyle birlikte ilk poliçeyi, Tuna-1 kuyusu için yaptıklarını hatırlatan Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli yaptığı açıklamalarda; ‘Ne mutlu bize ki, Tuna 1 kuyusu sonrasında sigorta güvencesi sunduğumuz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği Amasra-1 kuyusunda da doğal gaz keşfi yapıldı. Fatih sondaj gemimizin aramaları sonrasında 135 milyar metreküp doğal gaz keşfi yapılan Sakarya Gaz Sahası’ndaki Amasra-1 kuyusuna olası risklere karşı 738 milyon TL değerinde teminat sağlıyoruz. Türkiye’yi dünya enerji liginde daha da yukarı taşıyacak; kendi milli kaynaklarımızla enerji üretebilmemize katkı sağlayacak bu yeni keşfin tüm milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

‘TÜM YATIRIMLARA TEMİNAT VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Atilla Benli, Amasra-1 kuyusunda bulunan yeni keşifle birlikte bölgedeki toplam rezervin 540 milyar metreküpe çıktığını söyledi.

Böylesine önemli bir konuda Türkiye Sigorta olarak yer almaktan gururlu olduklarını vurgulayan Benli, “Biz ülkemizin stratejik alanlardaki tüm yatırımlarına teminat vermeyi sürdüreceğiz. Bu, bizim için en öncelikli konulardan biri. Hem kapasitemizi hem gücümüzü arttırarak Türkiye’nin yerli ve milli duruşunda yerimizi alacağız. Türksat uyduları, Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemileri, Oruç Reis Gemisi ve Tuna 1 kuyusu teminatlarımızın ardından, ülkemiz için büyük bir müjde olan Amasra-1 kuyusuna da tüm gücümüzle destek olmaktan mutluyuz. Türkiye Sigorta ailesi olarak ülkemizin geleceği için çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDEYİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, bizlerle yeni bir müjdeyi daha paylaşarak; Fatih sondaj gemisinin Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptığını söylemişti.

Karadeniz’deki toplam gaz keşfinin 540 milyar metreküp olduğunu belirten Erdoğan, “Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni aranma ve sondajlama çalışmalarımız sürüyor. Durmak yok yola devam, inşallah bu bölgeden yeni müjdeli haberler bekliyoruz.” Açıklamalarını yapmıştı.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir