DGS ne vakit, saat kaçta? DGS imtihan giriş dokümanı nasıl çıkarılır?

Posted by

Öğrenimine önlisansı bitirdikten sonra lisansta devam etmek isteyen öğrencilere imkan sağlan DGS için kısa bir müddet kaldı. DGS 3 Temmuz’da yapılacak. DGS imtihan giriş dokümanı geçtiğimiz günlerde ÖSYM AİS üzerinden erişime açıldı. ÖSYM, DGS imtihanı için adayların imtihan günü saat 10.00’dan sonra binalara alınmayacağını belirtti.

Tüm ÖSYM imtihanlarında olduğu üzere DGS’de de imtihan giriş yerleri ve giriş evrakları ais.osym.gov.tr’den öğrenilebilecek. Haberimizden DGS imtihan giriş yerlerini sorgulayabilirsiniz.

DGS İMTİHAN GİRİŞ YERLERİ

DGS İMTİHANI NE VAKİT?

ÖSYM’nin imtihan takvimine nazaran 2022 Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) 3 Temmuz’da saat 10:15’de yapılacak.

DGS NASIL OLACAK?

DGS imtihanı 135 dakika sürecek, imtihanda adaylara sayısal ve sözel kısımdan oluşan bir yetenek testi uygulanacak. Testte, 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru yer alacak. İmtihanda uygulanacak test, lisans tahsilindeki başarıda tesirli olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) marifetlerinin ölçülmesini amaçlanıyor. Bu hedefle ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve maharetleri ölçmeye yönelik olmayacak. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacak.

ÖSYM’DEN DGS SAAT UYARISI

ÖSYM tarafından imtihana girecek adaylara saat uyarısı yapıldı. ÖSYM’nin açıklaması şu halde;

“03 Temmuz 2022 tarihinde uygulanacak olan 2022-DGS imtihanı için adaylar, (Kıbrıs/Lefkoşa) dahil saat 10.00’dan sonra imtihan binalarına alınmayacaklardır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.