Deprem riskinin az olduğu Trakya’da ev ve arsa fiyatları 3 kat arttı

Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul’dan deprem riski az olan illere yönelik kaçışlar devam ederken, söz konusu illerdeki ev ve arsa fiyatları da artıyor.

Trakya bölgesi son dönemde, tarihinin en büyük emlak hareketliliğini yaşadı. Birkaç hafta içinde sadece Kırklareli’nde 8 binden fazla konutta kiralama ya da satış işlemi yapıldığı aktarıldı.

YAPI STOKUNUN YÜZDE 95’İ DOLDU

Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ ticaret odalarının açıkladığı verilere göre, bölgede depremden sonra 53 binin üzerine işlem gerçekleşti. Mevcut yapı stokunun neredeyse yüzde 95’i doldu.

NTV’nin haberine göre bölgede fiyatlar üçe katlanırken, arsa satışlarına da yoğun ilgi var. Kırklareli’nin köylerindeki arsa metrekare fiyatları 1500 TL’ye dayandı. Bölgedeki emlakçılar ise, arazi ve arsa arzında sıkıntı yaşandığını belirtiyor.

METREKARE FİYATLARI 300 LİRADAN 1500 TL’YE ÇIKTI

Edirneli emlakçılar da, şehirde ev fiyatlarının 3 kat arttığını söyledi. Bu durumun hormonlu bir büyümeye neden olduğu ve bütün mevcut stokların bitmek üzere olduğu belirtildi. Kent merkezinde evleri olanların yüksek kiralardan yararlanmak için konutundan çıkıp köydeki evine yerleştiği bilgisi paylaşıldı.

Kırklareli’ne ise, hem 11 şehirdeki depremzedelerin hem de İstanbul’da depremden korkan yurttaşların geldiği belirtiliyor. Geçen yıl köylerdeki arsa metrekarelerinin 300 lira civarındayken, şu anda 1500 TL’yi geçtiği ifade ediliyor.

GEÇEN YIL DA BİLL GATES HAREKETLİLİĞİ YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in de Trakya’dan arazi aldığı söylentileri, bölgede fiyatları hareketlendirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir