Denize sürüklenen turist, lastik topa tutunarak 19 saat kurtarılmayı bekledi

Posted by

Yunanistan’ın Halkidiki kıyısında kanoya binerek denize açılan ve ansızın çıkan fırtınada açık denize sürüklenerek kaybolan 2 bireyden biri, 19 saat sonra Ege Denizi’nin ortasında, kıyıdan tam 19 mil açıkta tutunduğu küçük bir lastik top ile ömür çabası verirken bulundu.

Yunanistan’ın Halkidiki Kenti’ndeki Mystis Plajı’nda tatil yaparken evvel gün kano ile denize açılan ve ansızın çıkan fırtına ve sağanak yağış ile açık denize sürüklenen üç turistten birisi yüzerek karaya çıkmış ve yardım istemişti. Olayın duyulmasının akabinde Yunanistan kıyı güvenliğine ilişkin 5 bot,3 helikopter, bölgedeki balıkçılar ve tekneciler kano ile birlikte kaybolan iki turisti arama kurtarma çalışmalarına başladı.

19 SAAT SONRA 19 MİL AÇIKTA BULUNDU

Arama kurtarma çalışmalarının 19. saatinde Ege Denizi’nin ortasında küçük bir lastik topa tutunurken bulunan 28 yaşındaki turist kıyı güvenlik botu ile evvel Neo Skani balık barınağına getirildi, akabinde ambulans ile Polygros Hastanesi’ne kaldırıldı.

Aşırı susuz ve halsiz kalan turist bulduğu küçük bir topu elinden bırakmadığını ve paniğe kapılmadan yardım gelmesini beklediğini belirterek “Çok düzgün yüzme bildiğim için paniğe kapılmadım, ancak gitgide açık denize sürükleniyordum, birinci anlarda bulduğum bir lastik topu bırakmamamın faydasını gördüm. Gücümün tükendiği hissettiğim anlarda lastik topu sıkıca sarılıyordum. Su yüzeyinde durmamı sağladı ve gücümün azalmasını engelledi” dedi.

‘HER ŞEY İKİ DAKİKADA OLDU’

Yüzerek karaya çıkan turist yaptığı açıklamada “Sahilden 200 metre açıktaydık deniz sakindi, her şey iki dakika içerisinde bulundu, bir anda yağış başladı ve sert rüzgarlar esmeye başladı. Akıntının tesiri ile açığa sürüklenmeye başladığımızda ben yüzerek geri döndüm, arkadaşlarım kanonun üzerinde kalmışlardı” diye konuştu.

Kaybolan öbür turist için Ege Denizi’nde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.