Demirtaş: Asimilasyon bitti’ diyenler, ‘Kürt sorunu çözüldü’ diyenler yalan söylüyorlar

Demirtaş: Asimilasyon bitti’ diyenler, ‘Kürt sorunu çözüldü’ diyenler yalan söylüyorlar

Posted by

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunuyla ilgili açıklamalarına yanıt veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye’de Kürt sorunu diye bir sorun yoktur” demişti.

Bahçeli’den birkaç gün sonra konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, “Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur…Türkiye’de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik” ifadesini kullanmıştı.

ARAM Yayınları’nın, aralarında Pollyanna, Robin Hood ve Pinokyo’nun da olduğu çocuk klasiklerini Kürtçeye çevirip yayımladığını kaydeden Demirtaş, Twitter hesabı üzerinden şunları aktardı: “Kitap alacak imkanınız yoksa lütfen bana ulaşın. Sizlere 10 kitaplık bu setle birlikte Kürtçe sözlük ve gramer kitabı da gönderebilirim. Bakın, bu önerdiğim Kürtçe çocuk romanlarını okuyup anlayabilecek Kürt çocuğunun sayısı o kadar az ki artık. ‘Asimilasyon bitti’ diyenler, ‘Kürt sorunu çözüldü’ diyenler yalan söylüyorlar. Lütfen biraz empati yapın, kendi çocuğunuza da anadilinin unutturulduğunu bir düşünün.

Maalesef, bugün milyonlarca Kürt çocuğu kendi anadilinde okuyup yazamıyor. Evet, birlikte yaşamalıyız. Evet, eşit olmalıyız. Evet, Türkiye ve cumhuriyet hepimizindir. O halde, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak? Ayrıca Kürtçe okuyup yazmak ve konuşmak için Kürt olmak da gerekmiyor. Tıpkı İngilizce bilmek için İngiliz olmak gerekmediği gibi. O nedenle bu Kürtçe kitap setini, isteyen Türk kardeşlerime de memnuniyetle hediye etmek isterim.”

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu, ‘Bay Kemal ve İttifakları’ belgeselinde Kürt sorununun çözümü için meşru organa ihtiyaç olduğunu belirterek “HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.