Çin’den ABD’ye davet: Asya-Pasifik’te sağlıklı etkileşimler gerçekleştirmeliyiz

Posted by

Çin Devlet Kurulu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ve ABD‘nin Asya-Pasifik‘te sağlıklı etkileşimlere girmesi gerektiğini söyledi.

Wang Yi, Çin’in öteki ulusların Asya-Pasifik sıkıntılarına iştirakine her vakit açık olduğunu belirterek, kilit noktanın, hareketlerinin bölgesel barış ve istikrarı müdafaaya yardımcı mı olduğu yoksa gerginlik ve çatışmayı kışkırtmaya mı çalıştığı, bölgesel kalkınmayı ve yine canlanmayı teşvik etmeye yardımcı mı olduğu yoksa ayrışmaya ve ilişkileri koparmaya mı çalıştığı, bölgesel birlik ve işbirliğini geliştirmeye yardımcı mı olduğu yoksa kendi istediğini yapmaya, hatta bölünmeler yaratmaya mı çalıştığı olduğunu söz etti.

Wang, bölgede yer alan tüm ülkelerdeki insanların kendilerinin karar sahibi olacağına ve tarihin bu bahiste adil bir kıymetlendirme yapacağına inanıldığını kaydetti.

Wang, Birkaç gün önce Endonezya‘nın tatil beldesi Bali’de biraraya geldiği ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘a, Çin ve ABD’nin açık bölgeselcilik uygulamak maksadıyla Asya-Pasifik’te iki taraf ortasında sağlıklı etkileşimler için kurallar oluşturma yollarını araştırmayı önerdiğini söyledi.

Wang ayrıyeten, kuralların temel unsurunun, ASEAN‘ın merkezi pozisyonunu desteklemek ve mevcut bölgesel işbirliği çerçevesini sürdürmek, Çin ve ABD’nin Asya-Pasifik’teki legal hak ve çıkarlarına hürmet göstermek ve düşmanlığı seçmek ya da öteki tarafı denetim altına almayı maksat olarak kabul etmemek, sorumlu bir büyük ülke rolünü oynamak, bölgesel istikrar ve kalkınmayı teşvik etmek ve tüm ülkeler için daha fazla kamu faydası sağlamak olduğunu belirtti.

‘ÇİN VE ABD SAĞLIKLI ETKİLEŞİMLER GERÇEKLEŞTİRMELİ’

Wang Yi, Çin ve ABD’nin bölgede sağlıklı etkileşimler gerçekleştirmesinden daha âlâ bir şey olmayacağına dikkat çekerek, bunun sadece Çin-ABD bağları için olumlu beklentileri artırmaya yardımcı olmakla kalmayıp birebir vakitte bölge ülkelerinin genel beklentilerini de karşılayacağını vurguladı.

Wang, ABD tarafının nasıl karşılık vereceğinin vakitle görüleceğini belirterek, bunun ABD’nin hegemonik zihniyetini bırakıp bırakamayacağını, Soğuk Savaş zihniyetinin üstesinden gelip gelemeyeceğini, sıfır toplamlı oyunu terk edip edemeyeceğini ve Asya-Pasifik bölgesinde barış ve refahta içten bir yapan rol oynayıp oynayamayacağını test edeceğini kelamlarına ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.