CHP’li Salıcı: Kürt sorunu görmezden gelinerek siyaset yürütülemez

CHP’li Salıcı: Kürt sorunu görmezden gelinerek siyaset yürütülemez

Posted by

CHP liderinin Kürt sorunu çözümü için HDP’yi işaret etmesiyle başlayan tartışmalara ilişkin konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, ‘Kürt sorunu yoktur diyen’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da yanıt verdi.

‘KÜRT SORUNU VARDIR’ 

“Kürt sorunu var. Ortada bir gerçeklik var. Bu görmezden gelinerek siyaset yürütülemez” diyen salıcı Hürriyet’ten Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı.

Salıcı, “Türkiye’de insanların kanun önünde eşitliğini fiiliyatta net bir şekilde sağlamak gerekiyor. Türkiye’nin toplumsal huzura kavuşması gerekiyor, barış ortamının sağlanması gerekiyor. Türkiye’de terörün bitmesi gerekiyor. Tüm bunların sivil, demokratik yöntemlerle parlamento zemininde ve Türkiye’nin bütünlüğüne, üniter yapısına zarar vermeyecek yöntemle yapılması gerekiyor” diyen Salıcı, “Kürt sorunu yoktur” diyenlere şöyle dedi:

‘SADECE KÜRTLERİN DEĞİL, TÜM TÜRKİYE’NİN SORUNU’ 

“Peki o zaman Kürt sorununun olduğunu söyleyen, bunu siyasetinde önemli bir aks olarak gören ve yüzde 10’un üzerinde oy alan siyasi partiyi nereye koyacağız? Kürt sorununu sadece Kürtlerin sorunu olarak görmüyoruz, tüm Türkiye’nin sorunu olarak görüyoruz.”

‘AKP, HDP’Yİ KAPATMA GİBİ BİR HATAYA DÜŞMEYECEKTİR’

Sorunun tek başına güvenlik politikalarıyla çözülemeyeceğine dikkat çeken Salıcı, “Bu denenmemiş bir yöntem değil. Cumhur İttifakı denenmiş ve başarısız olmuş yöntemi tekrar deniyor” dedi.

Süreçte HDP’nin kapatılmasına ihtimal vermediklerini söyleyen Oğuz Kaan Salıcı, AKP’nin ve AKP’nin geldiği siyasi hareketin geçmişte kapatma davalarıyla karşı karşıya kaldığına işaret ederek, “Bu kadroların böyle bir hataya düşeceği kanaatinde değiliz. Bu kendilerinin siyasi duruşunu da sorgulatır hale getirir” diye konuştu.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.