Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Halka M…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan Halka M...

Marmara’da olacak en büyük deniz temizliği seferberliği, Caddebostan sahilinden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafınca başlatılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzası ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Marmara Denizi’nde kıyısı bulunan Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Yalova valilikleri, merkez belediyeleri ve ilçe belediyeleri, Marmara Belediyeler Birliği, dair belediye katı atık birlikleri, ilgili sivil toplum kuruluşları, ilgili sanayi ve ticaret odalarına genelge gönderildiği bildirildi.

‘EN BÜYÜK DENİZ TEMİZLİĞİ SEFERBERLİĞİ’

‘Marmara Denizi Eylem Planı’nın uygulanmasına dair gönderilen genelgede, Marmara Denizi’nde son günlerde sıcaklık (iklim değişikliği etkisi ile beraber),deniz suyundaki durağanlık ve azot-fosfor bolluğuna bağlı olarak ortaya çıkan ve doğal yaşamı ciddi şekilde etkileyen afet niteliğinde müsilaj kirliliği görülmeye başlandığı anımsatıldı. Kirliliğin giderilmesi amacı ile bakanlık koordinasyonunda Marmara Deniz Havzası’nda yer alan valilikler, yerel yönetimler, ilgili kurum/kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katılımları ile ‘Marmara Denizi Eyle Planı’ hazırlandığı bildirildi. Müsilajdan kaynaklanan kirliliğin 7 gün 24 saat esaslı çalışılarak deniz ortamından giderilmesi, toplanması ve yönetimine dair 8 Haziran tarihinde ‘en büyük deniz temizliği seferberliği’ başlatılacağı hatırlatıldı.

İSTANBUL’DA BAKAN YARDIMCISI BAŞKANLIĞINDA

Bu çerçevede; Marmara Denizi’ne kıyısı olan valiliklerin koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı tüm merkez, bağlı ve taşra teşkilatları, büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyeleri ve katı atık belediye birlikleri, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere dair tüm kurum/kuruluşlarca bu çalışmanın başlatılması ve tamamlanıncaya kadar koordineli bir şekilde yürütülmesi gerektiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, ”Tüm çalışmaların izlenmesi, kontrolü ve denetimi Bakanlığımızca yürütülecektir. Bu kapsamda Bakan Yardımcısı başkanlığında İstanbul’da Koordinasyon ve Bilgilendirme Merkezi oluşturulacaktır. Koordinasyon ve Bilgilendirme Merkezinde Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü temsilcileri ile Marmara Denizi’ne kıyısı olan illerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden çevreden sorumlu Şube Müdürü veya teknik personel görevlendirilecektir. Merkezin sekretaryası Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır” diye ifade edildi.

İLLERDE VALİ BAŞKANLIĞINDA

Gönderilen genelgede, il bazında yapılan ve yapılacak çalışmaların yürütülmesi ve koordinasyonun sağlanması için valiliklerde, vali başkanlığında Koordinasyon Merkezi oluşturulacağı ifade edilerek, ”Koordinasyon Merkezinin sekretarya hizmetleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince yürütülecektir.  Bu çalışmada Marmara Denizi Eylem Planında öngörülen eylemlerle ilgili tüm kurum/kuruluşlar ve taşra teşkilatları ile yerel yönetimler personel, makine, ekipman ve benzeri bütün imkanları ile çalışmalara destek verecektir. Bununla birlikte, Büyükşehir Belediyeleri, İl ve İlçe Belediyeleri ve Katı Atık Belediye Birlikleri ayrıca denizden toplanan müsilaj ve atıkların taşınması ve bertaraf tesislerinde yönetimi konusunda gerekli tüm çalışmaları yürüteceklerdir” ifadelerine yer verildi.

MÜSİLAJ SEFERBERLİĞİ BUGÜN BAŞLIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilaja dair eylem planını ”Türkiye’nin en büyük deniz temizliğini yapacağız.” ifadelerini kullanarak açıklamıştı.

Bununla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imzası ile ilgili bakanlık, valilik ve belediyelere ”Marmara Denizi Eylem Planı”nın uygulanmasına dair Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ile dün genelge gönderilmişti.

Gönderilen genelgede, müsilajdan kaynaklanan kirliliğin 7 gün 24 saat esaslı çalışılarak deniz ortamından giderilmesi, toplanması ve yönetimine dair 8 Haziran tarihinde en büyük deniz temizliği seferberliği başlatılacağı ifade edilmişti. 

EŞ ZAMANLI YÜRÜTÜLECEK

Temizlik seferberliği bugün itibari ile Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla İstanbul’da, Caddebostan sahilinden saat 14.00’te başlayacak.

Temizlik çalışmaları, İstanbul’da Pendik, Kocaeli’nde Karamürsel, Balıkesir, Bursa’da Mudanya, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ’da da aynı zamanda başlayacak ve devam edecek.

MARMARA HEPİMİZİN

Müsilaja karşı seferberlik, ”Marmara Hepimizin” sloganı ile sürdürülecek.

BAKAN KURUM’DAN ÇAĞRI: CADDEBOSTAN’DA BULUŞALIM

Diğer taraftan sosyal medya hesabı aracılığı ile paylaşım yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ”Türkiye’nin en büyük deniz temizleme seferberliğini başlatıyoruz. Marmara Denizi’ni sağlıklı günlerine kavuşturmak için bugün saat 14.00’te Caddebostan Sahili’nde buluşalım.” paylaşımı ile halka çağrıda bulundu.

TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU

Türkiye’nin en kapsamlı deniz temizliğini başlattıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ”Bugün balıklarımızı, tüm deniz canlılarımızı, bütün bir ekolojik yaşamı tehdit eden müsilaj problemini ortadan kaldırmak için tek yürek olduk. Sanatçılarımız, sporcularımız burada. Hocalarımız, öğrenci kardeşlerimiz burada. Yine derneklerimiz, vakıflarımız, belediyelerimiz burada. İstanbul, hepimizin sevdası. Marmara, bütün dünyanın göz bebeği. Bu yüzden bütün Türkiye’nin kalbi, yüreği burada. İstanbul’da, Marmara’da. Bugün hepimiz, tek yürek, tek ses olduk. Hep birlikte ‘Marmara Hepimizin’ diyoruz. Ben bu vesileyle; Marmara bölgesinde yaşayan 25 milyon vatandaşımıza, çevre gönüllülerimize, doğaseverlerimize, Marmara sevdalılarına, İstanbul sevdalılarına, ekranları başında bizleri izleyen, on binlerce destek mesajı gönderen vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi ve açıklamalarına devam etti.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir