Çelik eserleri üreten Kocaer Çelik halka arz oluyor

Satışların yüzde 93’ünü döviz cinsinden gerçekleştirdiklerini ve ihracata odaklı üretim gerçekleştirdiklerini söyleyen Kocaer, şunları söyledi:

“İç pazarda yokuz. Yalnızca projeli işlere belirli periyot toplu satış yapıyoruz. Zira iç pazarda İzmir’den Ankara’ya eser göndermekle İzmir’den Romanya’ya eser göndermenin maliyeti birebir.”

Maliyet artışlarını da pahalandıran Kocaer, ihracatçı oldukları için bu artışlardan iç pazara çalışan firmalar kadar etkilenmediklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

“3 milyon lira olan doğalgaz faturamız 27 milyon liraya çıktı. Çıkarımız dövizle lakin yeniden de döviz bazında hesaplayınca da Dört kat artmış oluyor. Bunun yanında çalışanlarımıza orta artırımlar yapmak zorunda kaldık zira alım gücündeki düşüşü hepimiz görüyoruz.”

KÂR 500 LİSTESİ OLMALI

Dünyada üretilen 1.8 milyar tonluk çeliğin yaklaşık 1 milyar tonunu Çin’in ürettiğini söyleyen Kocaer, “Böyle bir üretimle baş etme bahtımız yok. Tonaj olarak ona ulaşamayız. Bunun için katma bedelli üretim yapmalıyız. Katma bedelli eser üretince maliyet artışları da sizi etkilemiyor. Hatta bizim de birinci 100’ünde olduğumuz ISO 500 listesini büyüklük odaklı değil kârlılık odaklı yapmalıyız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.