Çavuşoğlu’ndan “Türkiye Rusya’ya karşı yaptırımlara katılacak mı?” sorusuna yanıt: BM’nin kararı ise uygularız

Posted by

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali dahil gündemdeki birçok konuya ilişkin canlı yayında değerlendirmelerde bulundu. NTV ekranlarında konuşan Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılıp katılmayacağına yönelik soruyu da yanıtladı.

“BM YAPTIRIMLARINA UYARIZ”

Türkiye’nin ilkeli bir politika izlediğini belirten Çavuşoğlu, “Türkiye sadece denge politikası izlemiyor. Türkiye, uluslararası hukuka uygun hareket ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını doğru bulmadığımızı, reddettiğimizi söyledik. Birçok karara da katıldık. Diğer taraftan, kimse savaş demezken bunun savaş olduğunu belirterek Montrö Sözleşmesi’ne uyduk. Yaptırımlar BM yaptırımıysa buna uyarız. Ama diğer taraftan ülkeler yaptırım kararı alır, yarın değiştirebilir. Buna uyan ülkeler var, uymayan ülkeler var.

“DENGELİ TUTUMUMUZU SÜRDÜRECEĞİZ”

Ama her iki tarafta arabuluculuk üstlenirken bu yaptırımlara katılmamızı gerçekçi olmadığımızı kabul ediyorlar. Yaptırımlar bizim şirketlerimizi de etkileyebiliyor. Ama ilkeli ve dengeli tutumumuzu sürdüreceğiz. Herkes saygı duyuyor izlediğimiz politikaya.” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.