BM'den Libya açıklaması: Meşruiyet Dibeybe hükümetindedir

BM’den Libya açıklaması: Meşruiyet Dibeybe hükümetindedir

Posted by

Ülkenin doğusundaki Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM), dün düzenlediği oturumda oy çokluğuyla Dibeybe’nin başbakanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’nden güvenoyunun geri çektiğini açıklamasının ardından UNSMIL’den yazılı bir açıklama yapıldı.

AA’nın haberine göre; UNSMIL, UBH’den güvenoyunun çekildiğine ilişkin gelen haberlerin endişe verici olduğunu seçimlerin ardından gelen düzenli bir işlem üzerinden bir başka hükümet gelene dek ülkedeki meşruiyetin şu anki UMH hükümetinde olduğunu açıkladı.

TM’nin çabalarının yasama seçimleri kanununa ilişkin son çalışmalara yoğunlaşacağı beklentisinde olduklarının altını çizen açıklamada, TM’ye en geç gelecek haftaya kadar parlamento seçimleri kanunu çalışmalarının bitirilmesi yönünde teşvik yapıldı.

BM Misyonu açıklamasında, TM’ye ülkenin istikrar, güvenlik ve birliğine zarar verecek, seçim çalışmalarını baltalayabilecek bir icraattan uzak durmaları çağrısı yaptı.

“En büyük hedef, başkanlık ve parlamento seçimlerinin icrası 24 Aralık olarak kalmalıdır” ifadeleri kullanılan açıklamada, ilgiyi başka hedeflere yöneltme şeklindeki herhangi bir çabanın seçimlerin bu tarihte yapılmasına karşı gelmek anlamında olacağı kaydedildi.

Ülkenin doğusundaki Tobruk merkezli TM, bugün düzenlediği oturumda oy çokluğuyla UBH’den güvenoyunun geri çektiğini iddia etmişti.

TM Sözcüsü Abdullah Buleyhık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hükümetten güvenoyunun çekilmesi kararının oturuma katılan 113 milletvekilinden 89’unun “evet” oyuyla onaylandığını ileri sürmüştü.

Başta Devlet Yüksek Konseyi (DYK) olmak üzere çok sayıda Libyalı yetkili, kurum, siyasetçi ve sivil toplum temsilcileri ise TM’nin güvenoyunu çekme oylamasının kanunsuz olduğunu bildirmişti.

TM’nin, hükümetten güvenoyunu çekmeyi görüşmesi için bir diğer yasama organı olan DYK’nin de onayını alması gerekiyor.

Ayrıca TM’nin yaptığı oylama Birleşmiş Milletlerin Libya’da siyasi çözüm için belirlediği yol haritasına ve 2015’teki Suheyrat Anlaşması’na da aykırı görülüyor.

Ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’in siyasi müttefiki Akile Salih’in başkanlığını yaptığı TM’nin “güvenoyu” kararını protesto etmek için başkent Trablus’taki Şehitler Meydanı’nda gösteri düzenleyen kalabalığı ziyaret eden Dibeybe, buradaki göstericilere hitap etti.

TM’nin tartışmalı bir oylama sonucu aldığı kararı eleştiren Dibeybe, “Meşruiyet sizindir ve karar verecek olan sizsiniz, engel çıkaranlar değil. Bize engel çıkaranlar, bu ülke için sadece kötülük, savaş ve yıkım istiyor.” diye konuştu.

Libya Başbakanı, TM’den çıkan kararın tüm üyeleri temsil etmediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Temsilciler Meclisinin tüm üyelerini kötülemek mümkün değil çünkü aralarında onurlu olanlar var. Ulusal bir duruş sergiledikleri için onları tebrik ediyorum. Bugün Tobruk’tan ayrılarak Trablus’a geliyorlar.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.