10 saat önce / Admin

ASMR'nin (Automonous Sensory Meridian Response) Türkçe karşılığının anlamı en basit ifade ile “iç gıdıklanması” olarak tanımlanabilir. Doktorlar tarafından yapılan bilimsel tanımlaması ise “sürüngen beyin durumu” olarak ifade edilmektedir. ASMR olgusu beyinin duyduğu bazı seslerin (düşük desibel gücüne sahip sesler) beyinde uyandırdığı işitme temeline dayanan bir histir.

ASMR videolarının beyinde olumlu etkiler yarattığı ortaya çıktı. Bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre bu videolar 'beyin orgazmı'na yol açıyor. ASMR videolarının akıl sağlığına olumlu etkileri olduğu ortaya çıktı. Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre 'beyin orgazmı' olarak da adlandırılan bu tip videoların özellikle uyku problemine iyi geldiğini biliniyordu. Bu viral videolarda mikrofona yavaşça bazı kelimeler söyleniyor. Karşı tarafın daha dingin bir ruh haline sokulması hedefleniyor. Çoğu insan ASMR'yi başından başlayıp boynundan aşağı doğru inen hoş bir karıncalanma hissi olarak tanımlıyor Duygu, sadece belirli uyaranlar izlendiğinden aktifleşiyor. Garip bir şekilde olsa da, bazı insanlar ASMR sürekli deneyimliyor.

ASMR'nin çocukluk ve duyu farkındalığı nedeniyle Youtube ve Reddit gibi internet sitelerinde son on yılda önemli ölçüde arttığı belirtildi. Ancak ASMR, bilimsel araştırmalarda neredeyse hiç fark edilmedi. Bu yüzden ASMR videolarının, rahatlama ve kalp atışlarının azalması gibi duygular yaratıp yaratmadığını incelemek istediler. İngiltere'deki Sheffield Üniversitesi'nde bir grup katılımcıya ASMR ve ASMR olmayan videolar izletildi. Sonuçlar, ASMR deneyimleyenlerin ASMR videolarını izlerken deneyimlemeyenlerle karşılaştırıldığında kalp atış hızlarının önemli ölçüde azaldığı (dakikada ortalama 3,14 vuruş) ortaya çıktı. Araştırmanın ikinci parçası olan ASMR grubunun, olumlu duygular içinde olduğu ve stresli olmadığı tespit edildi.

Autonomous sensory merıdıan response bazı sabit ve düşük düzeydeki seslere beynimizin, dolayısıyla vücudumuzun verdiği duyusal tepki. O sesleri duyunca saç derimizden başlayıp boyundan böyle omurgaya doğru bi hislenme bi gıcıklanma oluyor. Olduğu söyleniyor diyelim. İnternette yüzlerce video var, saç okşama, işte böyle pıt pıt pıt bir şeylere dokunma, fısır fısır konuşma videoları. Aslında 2010’a kadar bir tanımı bile yokmuş asmr’nin. Face de bir grup açılıyor, hatta isim konusunda da bi tartışıyolar, beyin orgazmı falan mı desek diye, e kısık sesin çağrıştırdığı belli bunlarda, telefona üflemiş bir nesil sonuçta, neyse, sonunda bu isimde karar kılınıyor.

Bilim ne diyor? Araştırmışlar tabii. Bu hisse yol açan en önemli tetikleyiciler şöyle; fısıldama: anger is a gift Özel ilgi, çoğu asmr videosu roleplay üzerinden gidiyor yani direkt sana özel bir sunum. İşte avcı, balıkçı, çiftçi, madenci, oduncu, tamirci, seyis, saldıırrr, seyis iyiymiş yalnız. Çıtırdama sesleri ve yavaş hareketler. Çoğu izleyici rahatlama, stresten kurtulma ve uyumak için izlediğini söylemiş. Sadece %5'i tahrik olduğu için izliyormuş.

Asmr’nin kralını Bob amca ile yaşadık. Ya da Müşfik abimizin sesiyle. Huzur dolduk, kanalı değiştiremedik, içimiz mutluluk doldu, sanki sen 10 lira beklerken deden bayramda 100 dolar vermiş, meğer bozdur diyeymiş. Sanki sevdiğinle battaniye altında uzanmış, sarılmışsın, böyle burun buruna vermişsin. Burun buruna ne güzel şey ya. Birisiyle burun buruna veriyorsun onu kaçırma..hafif hafif chopen çalıyor. Sonra gerçek sevgilin geliyor.

Devamını Oku


4 gün önce / Admin

ABD merkezli Amazon'un film ve dizi veri tabanı internet sitesi IMDb, Freedive isminde bir yayın servisi oluşturacağını duyurdu. Amazon cephesinden gelen açıklamaya göre bu platform yayında kaldığı sürece kullanıcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Amazon, platformun sadece reklamlarla finanse edileceğini ve 'premium' veya benzeri bir abonelik sistemi olmayacağının altını çizdi. 

Söz konusu yayın servisi, https://www.imdb.com/freedive/ Amazon'un ABD'deki Fire TV müşterilerine sunulacak ve kullanıcılar herhangi bir abonelik olmadan, ücretsiz olarak Freedive'da yer alan içeriği izleyebilecek.

Film, dizi ve oyuncular hakkında detaylar sunan ayrıca puanlama sistemi ile kullanıcıları yönlendiren IMDb, ücretsiz film servisi Freedive ile karşımıza çıktı. Peki, IMDb’nin ücretsiz film servisi hangi ülkelerde kullanılabiliyor?

Amazon, platform yayında kaldığı sürece kullanıcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini, platformun sadece reklamlarla finanse edileceğini ve 'premium' veya benzeri bir abonelik sistemi olmayacağını belirtti. The Illusionist, The Last Samurai, Memento, True Romance ve Awakenings gibi filmleri bünyesinde barındıran platforma çok yakında yenileri de eklenecek.

IMDb CEO'su Freedive ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: "IMDB Freedive ile kullanıcılar IMDb ve Amazon Fire TV üzerinden bütün film ve televizyon şovlarını ücretsiz bir şekilde izleyebilecek. Müşteri yorumlarına göre IMDb Freedive'ı geliştirecek ve IMDb mobil uygulamaları olmak üzere hizmetimizi daha geniş kitlelere sunacağız." Herhangi bir ücret ödemeden, sadece IMDb/Amazon hesabınıza giriş yaparak kullanılabilecek platform şu an için sadece ABD'den giriş yapan kullanıcılara hizmet veriyor. Servis şimdilik sadece Amerika'daki kullanıcıların kullanımına sunuldu. Diğer ülkelere ne zaman açılacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

- Sinema ve Film Severler İçin En İyi Listeler,Fragman-Teaser ve Film Tanıtımları https://videobilgi.net/channel/video/fragman-teaser-ve-film-tanitimlari

- En iyi müzik listeleri için tıkla https://videobilgi.net/music

Devamını Oku