Bir Araştırma Kadınların Cinsel İsteğinin Ev İşlerine Yardım Etmeyen Partnerleri Yüzünden Düştüğünü Gösterdi

Bir araştırmaya ev işlerindeki eşitsiz dağılımın çiftlerin cinsel yaşamına etkisini gösterdi. Buna göre kadınlar ev işlerinde yardımcı olmayan eşlerinden cinsel anlamda uzaklaşıyor. İşte detaylar…

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/traversm…

Yüzyıllardır süre gelen kadın ve erkek eşitliği tartışması ev işlerinde de dikkat çekiyor.

Kadınlar yıllardır çamaşır, bulaşık ve temizlik gibi ev işlerinde yardımcı olmayan erkeklerden şikayetçi.

Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi Emily Harris ve Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’nden Sari van Anders’ın öncülük ettiği bir araştırma ev işlerindeki eşitsiz dağılımın çiftlerin cinsel yaşamına etkisini ölçtü.

Şimdiye dek yapılan çalışmalar kadınlarda düşük libidonun “ilaç kullanımı, stres ve günlük hayattaki sorunlar” olduğu göstermişti. Ancak bu kez cinsel isteksizlik konusunda cinsiyet eşitsizliğinin de rol oynadığını gösterdi.

Forbes’un haberine göre araştırma sonucunda erkek partnerlerine göre daha çok ev işi yapan kadınların cinsel arzusunda azalma meydana geldiği belirtildi.

Peki bunun duygusal sebebi ne?

Kadınlar ev işlerinde yardımcı olmayan eşlerinin kendilerine bağımlı olduğunu düşünüyor, aynı zamanda bunun adil olmadığını ifade ediyorlar.

Ev işlerini yerine getirmeyen eşler kadınlarda olumsuz duygular uyandırdığı için libidoları düşüyor.

Harris ve van Anders çiftlere ev işlerinin adil şekilde sorumluluk dağılması gerektiğini söylüyor. Diğer yandan erkeklere de üç tavsiyede bulundu: ‘Meraklı ve açık olun, konuşun, harekete geçin.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir