Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Koronavirüs Yasakları…

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Koronavirüs Yasakları...

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan, koronavirüsü salgınının son günlerdeki seyrine değindi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan, koronavirüs salgını hakkında değerlendirmelerde bulundu. Turan, kısıtlamaların tamamen bitmesinin etkin aşılamaya bağlı olduğunu söyledi. Turan, ‘Etkin aşılama yapılırsa yaz sonunda yani eylül ayında ortaya çıkma ihtimali olabilecek hasta sayısı artışının önüne geçilmiş olunur’ dedi. 

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan, koronavirüsü salgınının son günlerdeki seyrine değindi. Aşılamadan sonraki süreci değerlendiren Turan, aşılama ile Eylül ayında hasta sayısında ciddi düşüş olacağını kaydetti. 

‘EYLÜL AYINDA ORTAYA ÇIKMA İHTİMALİ OLABİLECEK BİR HASTA SAYISI ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇER’

Değerlendirmelerde bulunan Turan, ‘Bireysel önlemlerin daha önemli olduğunun vurgusunu yapmaya devam ediyoruz; özellikle aşılama süreci tam istediğimiz şekilde tamamlanana kadar. Kısıtlamaların kaldırılması aslında eş zamanlı aşılama sürecinin devam etmesiyle de ilişkili. Eğer etkin aşılama yapılırsa yaz sonunda yani eylül ayında ortaya çıkma ihtimali olabilecek bir hasta sayısı artışının önüne geçer. O yüzden bu dönemde üzerinde durmamız gereken konu aslında aşılamadır’ şeklinde konuştu. 

‘DAHA GENÇ GRUPLARIN DA AŞILANMASI GEREKİYOR’

Ülke olarak şanslı bir konumda olduğumuzu belirten Turan, ‘ Pek çok ülkeden daha iyi durumdayız ancak şu saatten sonra aşı gelmeye devam edecek ve daha genç grupların da aşılanması gerekiyor. O yüzden toplum içinde hareketli, aktif olarak gezen dolaşan bireylerin aşılama konusunda daha önceki grupların yaptığı gibi hassasiyet göstermesi gerekiyor. Aşılar dünyanın pek çok yerinde milyonlarca kişiye yapıldı. Biz de aşı konusunda bu şekilde hareket edeceğiz. Aşıyı herkese yapmak durumundayız ki pandeminin en önemli silahını doğru şekilde kullanmış olalım’ ifadelerini kullandı. 

‘SAĞLIK SİSTEMİMİZ BUNA HER DAİM HAZIR’

Son olarak sağlık sisteminin çok iyi şekilde çalıştığını kaydeden Turan, ‘Sağlık sistemimiz görmüş olduğumuz 3 pik döneminde de elinden geldiğince sisteme dahil olup bir şekilde sistemi devam ettirebildi. Hastaların kabulü konusunda herhangi bir sorun yaşamadık. Bu nedenle sağlık sistemimiz buna her daim hazır’ dedi.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir