Almanya’da NSU terör örgütü için yine araştırma kararı

Almanya’da 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı taarruz yapan ve banka soygunları gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün faaliyetlerini ve ilişkilerini araştırmak için Bavyera Eyalet Meclisinde ikinci sefer bir araştırma kurulu kuruldu.

Bavyera Eyalet Meclisinde gerçekleşen oturumda tüm partiler, NSU Araştırma Komitesinin kurulmasından yana oy kullandı.

Birinci oturumu gerçekleştirilen Komitenin 1,5 yıl boyunca Bavyera emniyet ünitelerinin, Anayasayı Muhafaza Teşkilatının, ilgili bakanlıkların ve siyasi karar vericilerin yaptığı mümkün yanılgıları ve şimdiye kadar açıkta kalan hususları araştırması öngörülüyor.

Bavyera Eyalet Meclisinden yapılan açıklamada, Kurulun birinci kararları aldığı ve savcılıktan hususa ait belgeleri talep ettiği belirtildi.

Araştırma Kurulunun başkanlığına getirilen Yeşiller Partisinden Toni Schuberl, Komitenin kurulması tarafında oy kullanan partilere teşekkür ederek karanlıkta kalan olayları aydınlatmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Hristiyan Toplumsal Birlik Partili (CSU) Komite Lideri Yardımcısı Josef Schmid de mağdur ailelerinin NSU konusunun daha fazla aydınlatması gerektiği istikametindeki davetlerini duyduklarını belirterek “Bu hususta harekete geçmek ve tarihin tekerrür etmesini engellemek siyasetçilerin işidir.” dedi.

Bavyera Eyalet Meclisinde 2012’de “Bavyera’da Çok Sağcı Terör-NSU” ismiyle kurulan araştırma kurulu çalışmasını 2013’te tamamlamıştı.

NSU’NUN GEÇMİŞİ

Almanya’da, 2000-2007’de, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, en az iki bombalı atak düzenleyen ve 15 banka soygunu gerçekleştiren NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011’de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

Neonazi terör örgütünün, uzun yıllar boyunca Alman güvenlik ünitelerince tespit edilememiş olması, NSU üyelerinin geçmişte kimi istihbarat muhbirleriyle münasebet kurduklarının ortaya çıkması, Almanya’da büyük tartışmalara yol açmıştı.

Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Muhafaza Teşkilatında çok sağcı kümelere ve kullanılan muhbirlere ait birtakım evrakların 4 Kasım 2011’den birkaç gün sonra imha edilmesi de büyük kuşku yaratmıştı.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun akabinde saklandıkları karavanda meyyit bulunmuş, intihar ettikleri öne sürülmüştü.

 YARGI SÜRECİ

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 2013’te başlayan NSU terör örgütü davasında karar 11 Temmuz 2018’de açıklanmış, baş sanık Beate Zschaepe ömür uzunluğu mahpusa çarptırılmış, örgüte yardım ve yataklık yapan 4 sanık da 2,5 ile 10 yıl ortasında mahpus cezası almıştı.

NSU terör örgütünü ve karanlık temaslarını aydınlatmak için Federal Mecliste ve birçok eyalet meclisinde araştırma kurulları kurulmuş, fakat var olan kuşkular burada yapılan araştırmalarla da giderilmemişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.