ABD Dışişleri Bakanlığı: Lavrov’un açıklamaları ilhak ikazlarımızı teyit etti

Posted by

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Özel operasyonla ilgili vazifeler değişti, artık sırf Donbass’la ilgili değil” açıklamasının ABD’nin “Rusya, Ukrayna topraklarını ilhaka hazırlanıyor” ihtarını kanıtladığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamaya nazaran, günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Price, Lavrov’un Rusya basınına verdiği demeçte, “Ukrayna’da özel operasyonla ilgili vazifeler değişti. Artık yalnızca Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri değil, Herson, Zaporijya ve birtakım öteki bölgeler de kelam konusu” açıklamasıyla ilgili konuştu.

Bakanlık sözcüsü, “Bu yorumlar bize bilmediğimiz hiçbir şey söylemedi ve bana dün Beyaz Saray’daki meslektaşımın söylediklerini hatırlattı. Daha dün, Rusya’nın ilhak etme planları hakkında kesin bir biçimde uyardık” dedi.

Açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’daki “coğrafi hedeflerinin” Donbass’la birlikte Herson ve Zaporijya’yı içerdiğinin altını çizen Price, “Bu sadece ihtarını yaptığımız ilhaka hakikat ilerlendiğini gösteriyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yasa dışı, haksız savaşının son gayesini ve gayesini hatırlatıyor” sözlerini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby dün düzenlediği basın toplantısında “Rusya’nın Ukrayna’da daha çok toprağı ilhak etme niyetinde olduğuna dair elimizde kâfi delil, istihbarat ve kamuya açık bilgi var” demişti.

ABD Genelkurmay Lideri Mark Milley ise dün 50 ülkenin katıldığı Ukrayna Temas Kümesi toplantısının akabinde Donbass bölgesindeki durumla ilgili “Şu kademede, Donbass’ta çok önemli birbirini tüketen bir yıpratma savaşı devam ediyor. Taraflardan birinde yarma olmazsa, ki analistler yakın vakitte bunu mümkün görmüyorlar, birbirini tüketme devam edecek ve müzakere yahut buna emsal bir alternatifle bu savaştan çıkmanın vaktini kollayacaklar” açıklaması yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.